Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

3. ФОРМА І РУХ ЗЕМЛІ

3.8. Тропіки і полярні кола

Тропіки і полярні кола є наслідком руху Землі навколо Сонця і її положення відносно Сонця. Тропіки — це паралелі, які проходять на 23°27' від півночі (Північний, або Тропік Рака) на південь (Південний, або Тропік Козерога). В день літнього сонцестояння (22 червня) Сонце перебуває опівдні в зеніті по відношенню до епіцентру Північного тропіка, в день зимового сонцестояння (22 грудня) — до Південного тропіка. Отже, тропіки є природною межею положення Сонця в зеніті: північніше Північного тропіка і південніше Південного тропіка Сонце ніколи не буває прямо над головою.

Полярні кола (північне і південне) — паралелі, які віддалені від екватора на 66°33' на Північ і Південь. У Північній півкулі в день зимового сонцестояння (22 грудня) і на Північ від полярних кіл Сонце не сходить, а в день літнього сонцестояння (22 червня) — не заходить. Аналогічне явище спостерігається в Південній півкулі. За тропіками і полярними колами визначаються теплові пояси. їх налічується п'ять.

Чим ближче від полярних кіл до полюсів лежить та чи інша місцевість, тим більше діб там триває безперервний день (або безперервна ніч) і Сонце не заходить або не сходить, а на самих полюсах Сонце світить безперервно півроку. В той же час тут сонячне проміння падає на земну поверхню дуже похило. Сонце ніколи не піднімається високо над горизонтом. Тому навколо полюсів, у просторі, оточеному полярними колами, особливо холодно. Таких поясів два — північний і південний; вони називаються холодними поясами. Для них характерні полярні дні та ночі, які тривають від однієї доби на полярних колах до півроку на полюсах. Загальна площа поясів становить 8% земної поверхні. Між полярними колами і тропіками лежать два помірних пояси (північний і південний). Сонце в них ніколи не буває в зеніті. Протягом доби обов'язково відбувається зміна дня і ночі, а тривалість їх залежить від широти і пори року. Поблизу полярних кіл (з 60 до 66,5°) влітку спостерігаються світлі, так звані білі, ночі з похмурим освітленням за рахунок злиття вечірньої і ранішньої зорі, оскільки Сонце ненадовго і неглибоко заходить за горизонт. Загальна площа помірних поясів становить 52% земної поверхні. Чим ближче до тропіків, тим зима коротша і тепліша, а чим ближче до полярних кіл, тим вона довша і холодніша.

Між Північним і Південним тропіками розміщений жаркий пояс. В межах цього поясу Сонце буває в зеніті два рази на рік, на тропіках — по одному разу, у дні сонцестоянь (і цим тропіки відрізняються від усіх інших паралелей). На екваторі день завжди дорівнює ночі, на інших широтах цього поясу тривалість дня і ночі мало відрізняється. Жаркий пояс займає близько 40% земної поверхні.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити