ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

31. РАЦІОНАЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА

31.4. Кліматичні ресурси

До кліматичних ресурсів відноситься енергія сонячної радіації і вітру (енергетичні ресурси), сума температур з різними середніми їх періодами і кількістю опадів, які є визначальними для вирощування польових сільськогосподарських культур, садів, виноградників (агрокліматичні ресурси). Кліматичні умови впливають на особливості діяльності населення (біокліматичні ресурси) та відпочинку (рекреаційні ресурси).

Сонячна радіація — основне джерело енергії в географічній оболонці. Променева енергія Сонця взаємодіє з атмосферою, земною поверхнею і трансформується в теплову енергію. Величини сонячної радіації залежать від висоти Сонця, тривалості дня і сонячного сяйва, хмарності та ін. Згадаймо, що територія України розташована між 44° і 52° пн. ш. Найменша тривалість сонячного сяйва в північно-західній частині зони мішаних лісів і становить 1700—1800 годин за рік. У лісостеповій зоні вона зростає до 1900—2000 годин за рік. У степовій зоні, на морських узбережжях досягає 2300—2400 годин за рік. Максимальне сонячне сяйво у Кримських горах — 2453 години за рік (Карабі-Яйла). Ресурсами сонячної радіації забезпечується нагрів ґрунту і атмосфери, випаровування вологи рослинами. За участю сонячної радіації відбувається фотосинтез, в процесі якого рослини збільшують свою масу. Кліматичні енергетичні ресурси вважаються екологічно чистими. Про це свідчить досвід використання геоліоенергетичних пристроїв, вітрових електростанцій. Ресурси сонячної енергії в Україні можна раціонально використовувати в теплий період. Сонячна експериментальна електростанція функціонує в Криму поблизу Керчі. Вітроенергетичні ресурси можуть бути ефективно використані взимку, коли швидкість вітру зростає. Це характерно для степових і приморських районів, вершин гір і гірських схилів, водосховищ, річкових долин та ін.

Цікавий факт.

За підрахунками вчених, загальний енерговітровий потенціал Землі у 30 разів перевищує річне споживання електроенергії в світі. Для нормальної роботи вітрових двигунів середня швидкість вітру повинна біти 4—5 м/с. Найкращі для їхньої роботи райони з середньою швидкістю вітру — 6— 8 м/с: океанічні і морські узбережжя, гори, пустелі, степи. В Україні це узбережжя Чорного моря, південь степової зони, Кримські гори, Українські Карпати. Перша в Україні вітрова електростанція потужністю 100 кВт була збудована у 1931 р. поблизу м. Севастополя. Одним із авторів проекту був Юрій Кондратюк — видатний учений та інженер, відомий усьому світу основоположник сучасної космонавтики.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити