Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

33. СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ

33.5. Сучасна політична карта.

33.5.1. Європа.

Розпад СРСР і всього комуністичного блоку ускладнив політичну карту Європи, яка нині налічує 52 країни, з них 33 — ринкового господарства і 19 — постсоціалістичних країн з перехідною економікою. Європу можна поділити на такі субрегіони — країни Західної, Центральної і Східної Європи.

У Західній Європі (25 країн) знаходяться економічно розвинуті країни, причому 4 з них входять до «великої сімки»: це ФРН, Франція, Великобританія та Італія. Однак більше невеликих держав з населенням до 10 млн. осіб. Є 5 «карликових країн»: Андорра, Монако, Сан-Маріно, Ліхтенштейн, Ватикан (папська держава — теократична монархія), Гібралтар — британське володіння (спірна територія з Іспанією). Країни Західної Європи об'єднані не лише географічним положенням, але й тісними економічними та політичними зв'язками. Досить пригадати Європейський Союз (ЄС), до якого входить 15 країн.

До країн Центральної та Східної Європи належать колишні соціалістичні держави — Польща, Угорщина. Болгарія, Румунія, Чехія, Словаччина, Албанія, республіки, які утворилися після розпаду Югославії (Словенія, Хорватія, Македонія, Боснія і Герцеговина, Югославія у складі Сербії і Чорногорії), держави Балтії — Литва, Латвія, Естонія, а також нові незалежні держави — Україна, Молдова, Білорусь, Росія.

Сучасна політична карта Європи сформувалась в основному в XX столітті, причому дуже великий вплив на її формування здійснили дві світові війни. Політична карта Європи зазнала значних змін. Досить пригадати лише деякі з них: розпад СРСР, утворення СНД, об'єднання двох німецьких держав, «бархатні революції» в країнах Східної Європи, розподіл Чехословаччини на Чехію і Словаччину, громадянська війна в Югославії і розпад її на декілька держав. Досі зберігаються осередки напруженості в таких регіонах Європи, як Ольстер (Північна Ірландія), в Албанії, країнах СНД.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити