Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

34. ГЕОГРАФІЯ СВІТОВИХ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ

34.2. Географія світових природних ресурсів

34.2.5. Природні ресурси Світового океану.

Ресурси Світового океану — це сукупність біологічних, мінеральних, енергетичних ресурсів, мінеральних солей та прісної води, що містить Світовий океан. На нього припадає 71% поверхні планети. Він відіграє велику роль у створенні необхідних умов для життя на Землі, дає половину кисню повітря планети.

Вчені вважають, що приблизно протягом 3000 років вся вода Світового океану обновлюється в результаті кругообігу води в природі.

Світовий океан дає 43% біомаси планети. Рослинні ресурси океану оцінюються в 430 млн. т. за рік. У водах океану до 20 тис. видів рослин та 180 тис. видів тваринних організмів. Виловлюючи щорічно 85—90 млн. т. риби, молюсків, водоростей та інших продуктів, людство забезпечує до 20% своєї потреби в білках тваринного походження. Продукти Океану використовуються також як сировина для одержання висококалорійного борошна для тваринництва.

За даними ООН, на морському дні 43 млрд. т. алмазів, 358 млрд. т. марганцю, 7,9 млрд. т. міді, 5,2 млрд. т. кобальту. Цих запасів вистачить на 200—400 років. У світовому океані в різних точках планети діє понад 100 підводних шахт ( в Австралії, Канаді, Греції, Японії, Фінляндії та інших країнах), що спеціалізуються на видобутку залізних і мідно-нікелевих руд, олова, ртуті, вугілля. Глибина деяких із цих шахт і рудників сягає 120 м., а віддаль від берега — до 50 км. В освоєнні Світового океану беруть участь 120 держав. Щорічний видобуток мінеральних ресурсів із Світового океану досягає майже 20% світової гірничодобувної промисловості. За оцінками спеціалістів, під водою Світового океану тільки нафти до 65—70% загальносвітових запасів. При збереженні нинішніх пропорцій росту видобутку * нафти на континентальному шельфі щороку можна буде одержувати її з морських глибин до 2 млрд. т. Щорічно в світі з морських родовищ видобувають майже 1 млрд. піску і гравію, в т.ч. в США — 500 млн. т., Великобританії — понад 100 млн. т. До енергетичних ресурсів належать енергія припливів і відпливів, хвиль, морських течій, прибою, термальних градієнтів. Потенційним джерелом енергії є ізотоп водню — дейтерій (запаси майже 300 млрд. т.). У воді Океану 55% усіх запасів хлору, 30,6% — натрію, 5,6% — кисню, 1,1% — калію, 1,2% — кальцію. В кожному кубічному кілометрі морської води майже 37,5 млн. т. мінеральних речовин (всього в морській воді понад 60 хімічних елементів).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити