ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

35. ГЕОГРАФІЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ

35.10. Нерівномірність розміщення населення на Землі

Населення світу розміщене нерівномірно. Поряд з великими густонаселеними регіонами зі щільністю населення понад 1 тис. осіб на 1 км2 є неосвоєні території (їхня площа складає приблизно 15% усієї суші). До незаселених територій належать приполярні райони (постійні населені пункти розміщені лише на південь від 78° п. ш. і на північ від 54° п. ш.), високогірні (практично всі гірські райони, розміщені вище 5000 м.), основна частина гігантських пустинь Азії та Північної Африки. В той же час в найбільш густозаселених районах світу, які складають приблизно 7% суші, зосереджено понад 70% усього населення світу (землі давнього штучного зрошення і долини найбільших рік Південної, Південно-Східної та Східної Азії, долина Нілу в Африці, промислові райони в Європі та Північній Америці). У Східній півкулі зосереджено більше населення (до 86%), ніж у Західній, а в Північній півкулі більше порівняно з Південною, в якій проживає лише 10% населення.

Основні риси географії релігій.

Релігія

Число віруючих, млн. душ

Головні райони і країни поширення

Християнство, у тому числі

католицизм

1800


1000

Країни Європи, Північної та Латинської Америки, Азії (Філіппіни)

Протестантизм

570

Країни Європи, Північної Америки, Австралії, Нової Зеландії, Африки (ПАР, колишні колонії Англії)

Православ'я

165

Країни Центральної та Східної Європи (Україна, Болгарія, Росія, Сербія, Білорусь та ін.)

Іслам

880

Країни Азії, Північної Африки, Європи (Албанія, Македонія, Боснія та Герцеговина, Росія)

Буддизм і ламаїзм

310

Китай, Монголія, Японія, М'янма, Таїланд, В'єтнам, Камбоджа, Лаос, Малайзія, Шрі-Ланка

Індуїзм

720

Індія, Непал, Шрі-Ланка

Конфуціанство

200

Китай

Синтоїзм

90

Японія

Місцеві традиційні релігії


Країни Африки, Південної Америки, Океанії, Китай, Індонезія

Переважна частина населення світу (близько половини) живе на рівнинах, у межах низовин і висот до 500 м., територія яких складає лише 28% від усієї суші. В Європі, Австралії та Океанії в таких районах живе понад 9/10 населення. В Африці і Південній Америці значна частина населення живе в регіонах на висоті 500—1500 м. В 200-кілометровій зоні вздовж морських побереж, які становлять 16% усієї суші, зосереджена 1/2 населення світу.

Середня густота населення світу в 1992 р. складала 40 осіб. По окремих регіонах вона коливається у дуже великих межах: у Європі 102,1 осіб на 1 км2, Африці — 22,5, Америці — 17,6, Австралії та Океанії — 3,4. В Європі найвища середня густота населення (200— 350 осіб на 1 км2) у Нідерландах, Бельгії, ФРН, Англії. Низька щільність (2—15 осіб на 1 км2) характерна для Ісландії, Норвегії, Фінляндії. Середня густота населення в Азії трохи вища, ніж у Європі. Найвища щільність населення (200—1000 осіб на 1 км2) серед азіатських держав у Бангладеш, Японії, Лівані, Шрі-Ланці, Індії. В той же час густота населення в МНР, Саудівській Аравії та Омані — 1 — 5 осіб на 1 км2. В Африці найвища густота населення в Руанді і Бурунді (до 200—300 осіб на 1 км2), найменша — в Західній Сахарі, Намібії, Ботсвані, Лівії і Мавританії (від менше 1 до 2 осіб на 1 км2). В Америці найбільша середня густота характерна для Центральної Америки (наприклад, у Сальвадорі та на Ямайці — 250—300 осіб на 1 км2), найменша — для Канади, Бразилії та Перу (3—15 осіб). Дуже низька середня густота в Австралії та в Папуа-Новій Гвінеї (2—7 осіб на 1 км2).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити