Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

35. ГЕОГРАФІЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ

35.16. Зайнятість населення в різних сферах господарства країн та регіонів світу

  Зайнятість — суспільно корисна діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих і суспільних потреб, котра приносить їм, як правило, заробіток (трудовий дохід). Вона характеризує ступінь діяльності індивідів і становить систему соціально-економічних відносин, які забезпечують працездатне населення робочими місцями та його участь в суспільно корисній діяльності.

  В кінці XX ст. відбуваються значні зміни в зайнятості населення. Зменшується кількість зайнятих у сільському господарстві. В 1990 р. в аграрному секторі було 47%. У економічно розвинутих країнах аграрне населення (зайняте в аграрному секторі та їхні сім'ї) скоротилось до 8%. У країнах, що розвиваються, частка аграрного населення зменшилась до 56% (в 1950 р. було 78%). Зменшується кількість зайнятих у сфері матеріального виробництва і збільшується — в сфері фінансів, послуг, управління, науки та ін. Згідно з прогнозами, така динаміка збережеться, що в свою чергу відіб'ється на чисельності промислових робітників і селян. Зростає кількість дрібних і середніх підприємців — власників.

  У найрозвинутіших країнах Заходу все яскравіше проявляється неоднорідність робітничого класу. Кількість «синіх комірців» (так прийнято називати робітників фізичної праці) скорочується. їхнє місце на підприємствах поступово займають освіченіші працівники розумової праці — «білі» і «золоті комірці» (до них зараховують висококваліфікованих спеціалістів, які створюють і обслуговують автоматизовану та електронно-обчислювальну техніку).

  Структура зайнятості віддзеркалює структуру господарства країни, рівень розвитку окремих галузей. У розвинутих країнах рівень зайнятості в промисловості становить 25—40%. Велика також частка населення у сфері послуг (пасажирський транспорт, роздрібна торгівля, комунальні послуги, банківська справа тощо). У Великобританії, ФРН, Бельгії, Франції, Швеції в цій сфері працює до 40% економічно активного населення, в США — до 50%.

  У країнах, що розвиваються, на другому місці після сільського господарства за зайнятістю робочої сили знаходиться сфера послуг (у Латинській Америці вона вийшла навіть на перше місце). Ріст зайнятості у сфері послуг пов'язаний значною мірою з поширенням дрібної торгівлі. У країнах, що розвиваються, промисловість і будівництво за часткою робочої сили знаходяться на третьому місці.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.