Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

37. ГЕОГРАФІЯ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ

37.3. Географія вугільної промисловості

Вугільна промисловість включає підприємства з видобутку, збагачення і брикетування кам'яного і бурого вугілля. Найбільшими споживачами вугілля сьогодні є теплоенергетика, чорна металургія, залізничний транспорт, машинобудування, а також житлово-побутовий сектор.

Світові загальні запаси вугілля за станом на 1994 р. оцінюються в 14,8 трлн. т., в т.ч. кам'яне вугілля — 9,4 трлн. т., буре — 5,4 трлн. т. Відкритих покладів вугілля за сучасних темпів споживання в світі вистачить на 200—300 років. Є ще можливість підводного видобутку вугілля.

Видобуток вугілля становить майже 5 млрд. т., у тому числі в Китаї — понад 1 млрд. т., США — понад 950 млн. т., Німеччині — біля 500 млн. т. Протягом останніх років видобуток вугілля в країнах Європи знижується. Видобуток вугілля підземним способом згортається, а відкритим — зростає. Відкритий видобуток протягом останніх 30 років виріс більш, як удвоє, і становить близько 50% . За видобутком кам'яного вугілля попереду Китай, Росія, США, а за видобутком бурого — СІНА, Китай і ФРН.

Міжнародна торгівля вугіллям на початку 90-х років XX ст. досягла 400 млн. т. Теперішні основні експортери вугілля — США, Австралія, ПАР — і надалі будуть попереду у цій галузі. На їхню частку припадає 67% обсягу морської торгівлі енергетичним вугіллям. Активізували збут вугілля і нові продавці — Індонезія, Колумбія та, меншою мірою, Венесуела, в яких вуглевидобуток здійснюється відкритим способом за наявності дешевої надлишкової робочої сили, що призводить до зменшення витрат на видобуток вугілля. Спостерігається також істотне зростання пропозиції вугілля з боку України, Польщі, Росії. За оцінками фахівців, основними експортерами вугілля до країн Європи можуть стати вуглевидобувні підприємства Донбасу і Кузбасу.

Серед основних імпортерів енергетичного вугілля можна визначити дві групи: країни Західної та Східної Європи, чий попит на вугілля зростає, оскільки вони скорочують видобуток через високу собівартість та неконкурентноздатність свого вугілля, а також держави Тихоокеанського регіону — Японія, Тайвань, Республіка Корея, — котрі розширюють виробництво продукції при порівняно обмежених ресурсах енергоносіїв.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити