Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

37. ГЕОГРАФІЯ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ

37.4. Географія нафтової промисловості

У структурі паливної промисловості на частку нафти припадає до 43%. За різними оцінками, потенційні ресурси нафти у надрах Землі становлять 185—390 млрд. т. Нафту видобувають у 75 країнах світу. В 1990 р. видобуток нафти у світі становив 3,1 млрд. т. За видобутком перше місце посідає район Перської затоки, де міститься 15 родовищ — гігантів із 30 розвіданих у світі. У межах цього регіону попереду Саудівська Аравія, де запаси нафти складають 45,8 млрд. т. До багатих на нафту країн регіону належать Іран, Ірак, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати. Великі поклади нафти (понад 400 родовищ) розвідані в Канаді. Значна частина продукції експортується до США, де власні запаси нафти дорівнюють 4,4 млрд. т. Видобуток ведеться у 30 штатах. Розвідані запаси нафти в Латинській Америці оцінюються на 17,5 млрд. т., що становить понад 12% світових. Нафта тут видобувається у 12 країнах — Мексиці, Венесуелі, Бразилії, Болівії тощо. Великі поклади нафти зосереджені в Африці, де перше місце посідає Лівія (3,4 млрд. т), потім — Нігерія (2,2 млрд. т), Алжир (1,1 млрд. т). У Росії поклади нафти складають 7,5 млрд. т., переважна частина яких зосереджена у Західному Сибіру. У Казахстані знайдено дуже велике Тенгизьке нафтогазове родовище, запаси якого американські спеціалісти оцінюють на 5 млрд. т й понад 2 млрд. куб. м. газу.

Розвідуються нові родовища на мілководді морів. Найбільші морські родовища нафти розвідані у Перській та Мексиканській затоках, Північному морі, біля північного узбережжя Аляски, берегів Каліфорнії, західного узбережжя Африки. Частка шельфових родовищ у розвіданих запасах нафти пересічно оцінюється на 20—30%. На початку 90-х років XX ст. нафту і газ видобували понад 50 країн. Світове морське видобування нафти в 1990 р. перевищило 800 млн. т. (26% у загальному видобуванні). В 1992 р. морське видобування нафти складало в Англії 89 млн. т, Норвегії — 84 млн. т., Саудівській Аравії — 74 млн. т, Мексиці — 79 млн. т, США — 42 млн. т.

Україна не багата на нафту. Перспективні на нафтовидобуток шельфи Чорного та Азовського морів: орієнтовні запаси — до 4—5 млрд. т. нафти.

Більше ніж у 90 країнах світу діє 700 нафтопереробних заводів (НПЗ), сумарна потужність яких перевищує 3,6 млрд. т., в т.ч. в США вони складають 780, в Західній Європі — 720, в Японії — 200, в Латинській Америці — 300, на Близькому і Середньому Сході — 250 і в Африці —150 млн. т. Найбільший НПЗ потужністю 30 млн.. т знаходиться на Віргінських островах у Карибському морі. Основні типи розміщення нафтопереробної промисловості: 1) НПЗ поблизу нафтопромислів — Азербайджан, Венесуела, Кувейт; 2) НПЗ у портах ввозу сирої нафти —• Японія, Італія, Нідерланди; 3) НПЗ на трасах магістральних нафтопроводів — Україна, Польща, Росія. У ряді країн Європи і США поширені змішані типи розміщення з орієнтацією на великі ринки збуту нафтопродуктів.

В Україні нафтопереробна промисловість представлена найбільшим у Європі Лисичанським, а також Херсонським, Одеським, Кременчуцьким і Львівським нафтопереробними заводами. їхні потужності здатні переробляти 50—60 млн. т нафти протягом року.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити