Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

37. ГЕОГРАФІЯ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ

37.5. Географія газової промисловості

У структурі світового споживання палива та енергії природний газ посідає третє місце після нафти і вугілля — приблизно 20%. Достовірні запаси природного газу на початок 90-х років — 142 трлн. м3. Частка країн Близького і Середнього Сходу щодо газу складає 44%, Північної Америки — 17%, Західної Європи — 9%.

В 1991 р. видобуток газу становив понад 2,1 трлн. м3. У 1995 р. найбільше газу видобували Росія (620 млрд. м3), США (510 млрд. м3), Канада (123 млрд. м3), Нідерланди (85 млрд. м3), Алжир (56 млрд. м3), Великобританія (55 млрд. м3), Індонезія (42 млрд. м3), Саудівська Аравія (36 млрд. м3), Норвегія (34 млрд. м3), Мексика (23 млрд. м3). Багато газу видобувається також в Туркменістані та Узбекистані. У Північному морі виявлено понад 400 нафтових, газоконденсатних і газових родовищ із загальними запасами нафти у 3 млрд. т і газу у 4,5 трлн м3. Швидко зростає видобуток і використання природного газу в деяких країнах, що розвиваються. Значні його запаси мають Іран, Саудівська Аравія, Алжир, Катар, Кувейт, Лівія, Ірак. З-поміж держав Азії до вісімки найбільших світових експортерів розрідженого природного газу входять Індонезія і Малайзія. До цієї вісімки експортерів входить також Австралія. В Україні запаси природного газу невеликі — 700 млрд. — 1 трлн м3. У 1995 р. Україна добула 18,1 млрд. м3.

Транспортувати газ складно. Морське транспортування розрідженого природного газу (РПГ) дає змогу розв'язати деякі проблеми. У світі вже діє кілька портів — терміналів з великим заводами для розріджування природного газу для морського вивезення: в Алжирі, Лівії, Індонезії, Брунеї та на Алясці. Найбільші міждержавні газопроводи з канадської провінції Альберта до США, з Нідерландів до Італії. Через Україну проходять магістральні газопроводи «Союз», «Прогрес» і «Братство», що постачають газ з Росії та Туркменістану до європейських країн. У міжнародній торгівлі газом 78% припадає на трубопровідний транспорт і 22% — на морське транспортування РПГ.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити