Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

4. ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

4.4. Зовнішні сили, які змінюють поверхню Землі

4.4.1. Вивітрювання

Вивітрювання — процес механічного руйнування та хімічних змін гірських порід на земній поверхні чи близько під поверхнею під впливом коливання температури, повітря, води та організмів. Воно буває фізичне, хімічне та органічне. Фізичне вивітрювання виникає внаслідок коливання температури. Від частого нагрівання та охолодження гірські породи тріскаються, розпадаються на дрібні частини. Цьому сприяє також вода, що замерзає в тріщинах.

Хімічне вивітрювання полягає в руйнуванні і хімічній зміні складу гірських порід під впливом повітря, його складових частин, води і розчинених у ній речовин.

Органічне вивітрювання — вивітрювання гірських порід, що відбувається під впливом життєдіяльності організмів.

Процеси вивітрювання відбуваються одночасно і взаємозв'язані, але залежно від фізико-географічних умов переважає той чи інший тип вивітрювання. Наприклад, в арідних, високогірних і полярних областях — фізичне, у помірно вологих, вологих тропічних і субтропічних — хімічне вивітрювання.

Через вивітрювання підготовлені для перенесення уламки порід в першу чергу стають «жертвою» сили тяжіння. Процеси ці так і називаються — гравітаційні. Вони можуть бути швидкі там, де рельєф інтенсивно розчленований, де значні перепади висот і розвинуті круті схили. Це призводить до осипів, обвалів, зсувів. При різкому і великому зволоженні після тривалого посушливого періоду можуть виникати сильні грязево-кам'яні потоки — селі. Повільні гравітаційні процеси діють в основному на плоских, заліснених або задернованих схилах. Зовнішній їхній прояв майже не помітний, але спеціалістам відоме це повільне зміщення ґрунтових мас на схилах. Механізм його полягає в періодичній зміні об'єму зволожених частин — при замерзанні і таненні, розбуханні колоїдів і їх висиханні. Збільшуючись в об'ємі, частинки зміщуються вниз по схилу, а зменшуючись, на попереднє місце вже не повертаються. На рівнинах повільне зміщення ґрунту — один з найпоширеніших агентів денудації схилів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити