Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

37. ГЕОГРАФІЯ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ

37.6. Електроенергетика світу

Електроенергія виробляється здебільшого за рахунок не відновлюваних джерел — вугілля, нафти, природного газу тощо. Єдиним відновлюваним джерелом енергії є гідроенергетика. Потенційні запаси гідроресурсів на Землі визначаються в 3750 млн. кВт. Щоправда, економічний гідропотенціал планети використовується лише на 17%. Особливо великі гідроенергетичні ресурси зосереджені у Південній Америці, Південно-Східній Азії, Африці, хоча освоєні вони недостатньо.

У 1990 р. виробництво електроенергії в світі становило 11 550 трлн кВт • год., що в перерахунку на душу населення складає 2140 кВт • год. На економічно розвинуті країни припадає понад 80% світового виробітку, на країни, що розвиваються, — до 20%. А в «першу десятку» країн входять США (3125 млрд. кВт • год.), Росія (1080 млрд. кВт • год.), Японія (835 млрд. кВт • год.), Китай (620 млрд. кВт • год.), ФРН (560 млрд. кВт • год.), Канада (520 млрд. кВт • год.), Франція (420 млрд. кВт • год.), Великобританія (320 млрд. кВт • год.), Україна (300 млрд. кВт • год.), Індія (280 млрд. кВт • год.). На теплових електростанціях (ТЕС) виробляється 63% електроенергії, на ГЕС — 20% і на АЕС — 17%. Розташування ТЕС, що працюють на різних видах палива, має свою специфіку. У країнах з великими розробками вугілля потужні ТЕС, які працюють на вугіллі, розміщуються біля його родовищ. Наприклад, ТЕС у США знаходяться біля Аппалачського, Ілінойського та Західного внутрішніх басейнів. У Росії на базі дешевого вугілля Кансько-Ачинського басейну працює Березівська ДРЕС-1 (потужність 6,4 млн. кВт • год.). У Японії ТЕС потужністю 3— 4 млн. кВт і більше орієнтуються на вугілля, завезене з Тихоокеанського узбережжя. Збагачене кам'яне вугілля нерідко перевозять до ТЕС на чималі відстані, використовуючи для цього водний транспорт (як-от на Великих озерах у СІНА й Канаді або річкою Рейном у ФРН). У ряді країн майже вся електроенергія виробляється на ТЕС. До таких країн належать Польща, Нідерланди, ПАР та інші.

Загальна потужність ГЕС у світі становить 300 тис. МВт. За потужністю (понад 5 млн. кВт) і кількістю електростанцій на першому місті Бразилія, США та Венесуела. У Росії споруджено кілька каскадів ГЕС: Волго-Камський, Ангаро-Снісейський. Великі ГЕС споруджені у Бразилії, Канаді. До найбільших ГЕС у світі належать: Ітайпу (Бразилія — Парагвай) проектною потужністю 12,6 млн. кВт, Гранд-Кулі (США) — 10,8 млн. кВт, Гурі (Венесуела) — 10,3 млн. кВт.

У 1993 р. в 33 країнах працювало 444 атомних реакторів сумарною потужністю 350 млн. кВт. Провідне місце в світі по кількості діючих енергоблоків посідають США (111) і Франція (56). У 1992 р. потужність атомних електростанцій (АЕС) становила (в млн.. кВт): у США — 105,2, у Франції — 60,2, в Японії — 33,4, у ФРН — 23,8, Україні — 14,8. У Франції АЕС виробляють близько 75%, у Бельгії -— 66, Швеції — 50% електроенергії. В Україні на 5 атомних електростанціях працюють 11 енергоблоків, які виробляють близько 40% електроенергії країни.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити