Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

37. ГЕОГРАФІЯ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ

37.7. Чорна металургія та основні райони її розвитку і розміщення

Сировиною для виробництва чорних металів є залізна руда, геологічні запаси якої в 1995 р. становили 800 млрд. т. Серед материків важлива роль за запасами залізної руди належить Південній Америці, де найбільші поклади розміщені в Бразилії та у Венесуелі. Чималі запаси залізної руди є і в Північній Америці, де на першому місці США (25,4 млрд. т) і Канада (25,3 млрд. т.). Приблизно однакові поклади залізних руд у країнах Європи та Азії. В Західній Європі першорядне значення мають Лотаринзький залізорудний басейн (Франція та Люксембург) і родовища, пов'язані із Балтійським щитом (Швеція, Норвегія). В Азії значні запаси залізних руд у Китаю — 40 млрд. т., Індії — 19,3 млрд. т. Запаси залізної руди в Африці складають 59,4 млрд. т, де попереду Західна Африка (Ліберія, Габон, Сьєрра-Леоне, Ангола) та Південна Африка (ПАР і Зімбабве). Руди з високим вмістом заліза має Австралія. Значні поклади залізних руд в Україні, Росії, Казахстані.

У світі видобувається більше 1 млрд. т. залізної руди. Світовий її експорт в 1990 р. досягнув 430—440 млн. т. Головні країни — експортери — Бразилія (120 млн. т.), Австралія (95 млн. т.), Індія (33 млн. т.), Канада (30 млн. т.). До основних країн — імпортерів залізної руди належать Японія (125 млн. т.), ФРН (42 млн. т.), Республіка Корея (23 млн. т.), Франція (19 млн. т.).

Чорні метали виробляються в 67 країнах світу. В 1994 р. світовий обсяг випуску сталі становив 726,5 млн. т., у тому числі в промислово розвинутих країнах — 376,9 млн. т. Перше місце в світі за виробництвом сталі посідає Японія (97,2 млн. т.), друге — Китай (92,2 млн. т.), третє — США (88 млн. т.). Україна виробляє 22,8 млн. т. сталі. За виробництвом чавуну в 1991 р. попереду були такі країни: Японія — 87 млн. т., Китай — 65,4 млн. т., США — 46,8 млн. т., Україна — 36,6 млн. т., ФРН — 31,2 млн. т. Основні виробники прокату — Японія (103 млн. т.), США (70,1 млн. т.), Китай (51,2 млн. т.), ФРН (36,7 млн. т.). Розвинуті країни спеціалізуються на виробництві високоякісної сталі і складних видів прокату, а країни, що розвиваються, — на виробництві масових видів металу.

Основні типи розміщення чорної металургії: 1) чорна металургія, що працює на місцевій сировині і паливі повного циклу з різними типами заводів (Україна, США, Росія, Канада); 2) на базі залізорудних ресурсів (Франція, Швеція); 3) на базі коксівного вугілля (Німеччина, Польща); 4) в портах і припортових районах. Це великі інтегровані заводи, що працюють на імпортних руді і паливі, — заводи Японії, Франції (Дюнкерк, Фоссюр-Мер), Великобританії (порт Толбот); 5) на базі привізної сировини у великих центрах споживання сталі і прокату — США (Чикаго, Детройт); 6) в районах споживання — невеликі заводи, переважно переробні — США, Італія, Іспанія. Важливою формою розміщення чорної металургії є не ізольовані металургійні центри, а металургійні райони. Це насамперед стосується США (Клівленд-Детройт-Чикагський район — 60 млн. т сталі за рік), ФРН (Рейнсько-Вестфальський район) і України (Донбас — Придніпров'я) — ці два райони дають близько 40 млн. т. сталі на рік.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити