Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

38. ГЕОГРАФІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

38.2. Особливості розміщення галузей рослинництва (землеробства)

Землеробство дає світові 1,5 тис. видів культурних рослин. Серед них — зернові (пшениця, рис, кукурудза, жито та ін.), технічні (олійні, цукристі, волокнисті), коренеплоди (картопля, маніок тощо), овочеві, баштанні і садові культури, а також тонізуючі (чай, кава, какао, кола тощо). Найважливіша галузь землеробства — зернове господарство. Під зерновими культурами зайнято 720 млн. га., або більше половини всіх оброблюваних площ. Ареали їхнього поширення співпадають з ареалами розселення людей. У багатьох країнах зернові посідають у посівних площах головне місце: у Великобританії, Франції, Італії (до 60%), в Україні, Польщі, Японії, ФРН (60—70%), у В'єтнамі, Монголії (до 80%).

Найбільші посівні площі зайняті під трьома головними зерновими культурами: пшеницею (230 млн. га), рисом (140 млн. га.) і кукурудзою (180 млн. га.). Найбільш розповсюджена і найважливіша продовольча культура — пшениця, яка вирощується в 70 країнах. Вона районована від південних областей Австралії та Південної Америки до Північного Полярного кола, від рівнин та низин — до високогірних районів (3500—4000 м.). Рис культивують насамперед у країнах Південної, Східної та Південно-Східної Азії. На ці регіони припадає до 90% світового збору рису. Посіви рису є також у Центральній Азії, південних районах Європи, на. півдні Північної Америки та у окремих регіонах Південної Америки. Найбільші виробники рису — Китай, В'єтнам, Корея, Індія, Індонезія, Бразилія, Мексика та ін. Кукурудза у більшості країн є кормовою культурою. Але в окремих країнах вона вживається як продовольче зерно. Майже половина кукурудзи, що виробляється у світі, припадає на США.

Великі виробники кукурудзи — Китай, Франція, ПАР, Бразилія, Мексика, Україна.

На початку 90-х років у світі вироблялось 1900 млн. т. зерна, що складає 350 кг. на душу населення. На світовий ринок надходить приблизно 200 млн. т. зернових культур (90—100 млн. т. пшениці і 60—70 млн. т. кукурудзи). Експортують пшеницю і кукурудзу США, Канада, Франція, Австралія, Аргентина. Головні експортери рису — Таїланд і США (світова торгівля рисом — 10 млн. т.). Великими імпортерами зерна (понад 50% світового імпорту) є країни, що розвиваються. Але найбільші імпортери зерна — Японія (до 30 млн.. т щороку) і Росія (27—35 млн. т.).

Зернобобові рослини (соя, квасоля, горох, чечевиця) мають різноманітне застосування як продовольчі, кормові і технічні культури. У харчуванні населення країн Азії (Індія, Індонезія, Пакистан та ін.) вони здавна відіграють велику роль.

До технічних культур належать волокнисті (бавовник, льон, джут, сизаль), цукроносні (цукрова тростина, цукровий буряк), олійні (соняшник, арахіс, оливи, рапс, конопля, соя), крохмалоноси (картопля, маніока, ямс, рис, кукурудза, батат), каучуконос и (гевея), а також тонізуючі (чай, кава, шоколадне дерево).

Волокнисті культури є сировиною для текстильної промисловості. Найважливіша волокниста культура — бавовник. Його посіви займають до 35 млн. га. і зосереджені у північній півкулі між 20° п. ш. і 40° п. ш. Світове виробництво бавовни постійно зростає і сягає 18 млн. т. Найбільші виробники бавовни — Китай (4,5 млн. т.), США (3,4 млн. т.), Індія і Пакистан (по 1,5 млн. т.), Узбекистан (1,5 млн. т.), Таїланд (1 млн. т.). Багато бавовнику виробляють також Іран, Ірак, Сирія, Афганістан, Єгипет, Судан, Камерун, Мексика, Австралія та ін. Експортери бавовнику — США, Узбекистан, Китай, Пакистан, Індія, країни Африки. Імпортери - країни Східної і Північно-Східної Азії та Європи.

Льон — довгунець вирощують лише в Європі: у Білорусі, Україні, Росії, Польщі, Німеччині, Чехії, Словаччині та ін. Такі твердо волокнисті культури, як джут, сизаль, абака, кенаф використовуються для виробництва грубої тканини: мішковини, парусини, брезенту. Джут вирощують у Китаї, Індії, Бангладеш, Таїланді, Бразилії, Ірані. Основні виробники та експортери абаки — Філіппіни, сизалю — Бразилія, Мексика, Таїланд, кенафу — Таїланд.

Виробництво цукру в світі становить понад 110 млн. т. Більше половини його виробляється з цукрової тростини, яку вирощують у США, Індії, Бразилії, Мексиці, Австралії, на Кубі, Філіппінах, ПАР, Перу, Китаї. Головні експортери тростинного цукру — сирцю — Куба, Бразилія, Мексика, Ямайка, Філіппіни, Австралія. Основні імпортери — країни Європи, Японія, Канада.

Цукровий буряк вирощують головним чином у країнах Європи та Північної Америки. Головні виробники цукру з цукрового буряку — Україна, Франція, Німеччина, Росія, Польща, Туреччина, Італія, Великобританія та ін.

Загальне виробництво олійних культур у 1990 р. досягло 220 млн. т. У тому числі на соєві боби припало понад 100 млн. т, на бавовникові — 35 млн. т., рапс — 25 млн. т., арахіс — 20 млн. т., копру (висушена м'якоть кокосового горіха) — 5 млн. т. До 60% збору соєвих бобів і 80% виробництва соєвої олії припадає на США. Ця олія виробляється також у Китаї, Кореї, Японії, Канаді, Бразилії, Індонезії. Арахіс поширений в Індії, Нігерії, країнах Західної Африки, Індонезії, Бразилії, Аргентині, США, Китаї. Рапс вирощують у Польщі, Угорщині, країнах Північної Європи, США, Канаді, Китаї. Соняшник виробляється в Україні, Росії, країнах Південної Європи, США, Аргентині, Китаї. Посіви олійного льону концентруються переважно в зоні помірного клімату. Головний ареал поширення оливкового дерева — Середземномор'я, олійної пальми — західна Африка, Малайзія; копру виробляють у Південній і Південно-Східній Азії, в Океанії.

Серед крохмалоносів найвідоміша культура — картопля. Її площа становить 18 млн. га. Валовий збір досягає 280 млн. т. Основні виробники — Польща, Росія, Китай, Україна, ФРН, США, Індія, Білорусь, Нідерланди, Франція, Канада, Італія, Румунія та ін.

Головні райони вирощування каучуконосів — Малайзія, Індонезія, Таїланд, Шрі-Ланка, Ліберія, В'єтнам.

Світове виробництво кави складає 6 млн. т., чаю і какао — по 2,5 млн. т. Найбільші виробники чаю — Індія, Шрі-Ланка, Китай, Японія. Індонезія. Розвивається чаївництво також у Кенії, Уганді, Мозамбіку, Танзанії, Аргентині, Грузії та ін. Виробники кави — Бразилія, Колумбія, Мексика, Сальвадор, Гватемала, Уганда, Кот-Д’Івуар, Ефіопія, Камерун, Ангола. Головні виробники какао — бобів, плодів шоколадного дерева — Гана, Нігерія, Кот-Д’Івуар, Камерун, Бразилія, Еквадор.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити