Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

4. ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

4.4. Зовнішні сили, які змінюють поверхню Землі

4.4.2.Робота вітру

Вітер — повсюдний фактор на Землі. Однак найбільше його руйнівна і споруджуюча сила проявляється в пустелях. Там сухо, майже немає рослинності, багато пухких сипучих частин — продуктів інтенсивного фізичного вивітрювання, зумовленого різким коливанням температур протягом доби. Форми рельєфу, створені вітром, називаються еоловими (від імені грецького бога Еола — володаря вітрів). У кам'яних пустелях вітер не тільки видуває дрібні частинки, що утворюються внаслідок процесів руйнування. Вітропіщаний потік обточує скелі, надає їм чудернацької форми, руйнує їх і вирівнює поверхню.

У піщаних пустелях вітер утворює бархани — горби серпоподібної форми, що переміщуються зі швидкістю до 5 м/год., а також пасма, пагорби та інші еолові форми, закріплені рослинністю. На узбережжі морів і рік денний бриз утворює піщані горби - дюни, наприклад, на узбережжі Біскайської затоки у Франції, по південному узбережжі Балтійського моря, де вони заросли сосновими лісами і вересом.

У розораних степових і напівпустельних районах з нестійким зволоженням часті пилові бурі, під час яких верхній шар ґрунту разом із насінням, інколи й посівами, що зійшли, зривається сильними вітрами і переноситься на десятки кілометрів і відкладається перед перешкодами або в пониженнях, де стихає сила вітру.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити