Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів
ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ
4. ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ
4.4. Зовнішні сили, які змінюють поверхню Землі
4.4.2.Робота вітру
Вітер — повсюдний фактор на Землі. Однак найбільше його руйнівна і споруджуюча сила проявляється в пустелях. Там сухо, майже немає рослинності, багато пухких сипучих частин — продуктів інтенсивного фізичного вивітрювання, зумовленого різким коливанням температур протягом доби. Форми рельєфу, створені вітром, називаються еоловими (від імені грецького бога Еола — володаря вітрів). У кам'яних пустелях вітер не тільки видуває дрібні частинки, що утворюються внаслідок процесів руйнування. Вітропіщаний потік обточує скелі, надає їм чудернацької форми, руйнує їх і вирівнює поверхню.
У піщаних пустелях вітер утворює бархани — горби серпоподібної форми, що переміщуються зі швидкістю до 5 м/год., а також пасма, пагорби та інші еолові форми, закріплені рослинністю. На узбережжі морів і рік денний бриз утворює піщані горби - дюни, наприклад, на узбережжі Біскайської затоки у Франції, по південному узбережжі Балтійського моря, де вони заросли сосновими лісами і вересом.
У розораних степових і напівпустельних районах з нестійким зволоженням часті пилові бурі, під час яких верхній шар ґрунту разом із насінням, інколи й посівами, що зійшли, зривається сильними вітрами і переноситься на десятки кілометрів і відкладається перед перешкодами або в пониженнях, де стихає сила вітру.