ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

43. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

43.18. Канада

Географічне положення та основні відомості про країну. Канада знаходиться на півночі Північної Америки. Крім материкової частини, охоплює численні великі та малі острови в Північному Льодовитому, Тихому та Атлантичному океанах. Найбільші острови знаходяться в Північному Льодовитому океані. Серед них вирізняється острів Баффінова Земля, площа якого майже дорівнює площі Франції. Взагалі за величиною території Канада у світі поступається лише Росії. На півдні та північному заході вона межує зі США. Географічне положення країни, її розміщення в холодній частині Північної Америки значною мірою обмежує господарське освоєння її арктичного і субарктичного поясів.

Територія — 9,97 млн. м2. Столиця — Оттава (980 тис. жителів, із передмістями). Населення — 28,43 млн. осіб (1996 p.). Адміністративно- територіальний поділ: 10 провінцій і 2 території. Офіційні мови — англійська та французька. Релігія: більша частина населення сповідує католицизм (45%), є прихильники англіканської, канадської об'єднаної та інших церков. Грошова одиниця — канадський долар (1 долар = 100 центам).

Канада — федерація, яка складається з провінцій, що мають широкі права. Главою держави номінально є королева Великобританії, представлена генерал-губернатором, якого призначає королева за рекомендацією прем'єр-міністра Канади. Законодавча влада здійснюється парламентом, який складається з палати громад (обирається на 5 років) і сенату (призначається на регіональній основі, має 104 місця). Виконавча влада належить урядові на чолі з прем'єр-міністром.

Політичні партії: Прогресивно-консервативна партія, Ліберальна партія, Нова демократична партія, Партія реформ.

Найбільшим профспілковим об'єднанням є Канадський робітничий конгрес.

Природні умови та ресурси. Близько половини території Канади — гори. На заході підноситься гірська система Кордельєрів з висотами, що перевищують 6000 м. У центральній частині материкового суходолу знаходяться рівнини, довкола Гудзонової затоки — низовини, а на півострові Лабрадор — височини.

Більша частина Канади лежить у холодних арктичному та субарктичному кліматичних поясах. На півдні країни клімат помірний, переважно континентальний. На півночі середні температури січня наближаються до -35 °С. Низькі вони (-18, -20 °С) і на півдні центральних районів. На Атлантичному узбережжі зимові температури найхолоднішого місяця — січня -5, -7 °С, на Тихоокеанському узбережжі +1, +4 °С. У липні на півночі середні температури не перевищують +4, +7°С, на півдні до +21 °С. Взимку вся територія країни на декілька місяців вкривається снігом. У північній частині Канади поширена багаторічна мерзлота, а острови північного сходу Канадського Арктичного архіпелагу вкриті материковим зледенінням.

Канада має густу річкову мережу. Найбільші річки — Маккензі, Нельсон, Святого Лаврентія, Юкон. Живлення річок — переважно сніго-дощове. У країні значна кількість великих озер. На півдні Канада виходить до озер Верхнє, Гурон, Ері та Онтаріо. Повністю на території Канади знаходяться великі озера Ведмеже, Велике Невільницьке озеро, Вінніпег. Обсяг річного стоку всіх річок перевищує 1200 км3.

На більшій частині Канади — підзолисті ґрунти. На півдні поширені родючі сірі лісові, чорноземні й каштанові ґрунти. У південно-східних районах на південь від тайги переважають підзолисті та бурі лісові ґрунти.

На півночі країни розпросторилася зона арктичних пустель із плямами мохів і лишайників. На південь у зоні тундри мохи та лишайники утворюють суцільний покрив. До них додаються різноманітні трави й чагарники. У зоні тайги, яка тягнеться смугою від узбережжя Тихого до Атлантичного океану, ростуть хвойні ліси з чорної та білої ялини, смереки, сосни й модрини. Степові та лісостепові ділянки на півдні центральної частини Канади майже всі розорані.

Тваринний світ Канади — багатий і різноманітний. У зоні арктичних пустель — песці, тюлені, моржі, білі ведмеді; у тундрі — північні олені й вівцебики, горностаї. Особливо багатий видовий склад у тайзі чорний ведмідь і ведмідь гризлі, лосі, олені-ваніті, бобри, єноти, ондатри. Є вовки, лисиці, рисі, зайці.

У Канаді для охорони довкілля створено цілу мережу національних і провінційних парків.

Країна надзвичайно багата на найрізноманітніші природні ресурси, зокрема водні. Численні гірські річки — багате джерело гідроенергії. На півдні центральної частини Канади — родючі ґрунти. Величезні лісові ресурси представлені цінними породами хвойних дерев, серед яких вирізняється модрина. Надзвичайно багата Канада і на мінеральну сировину. Це поклади палива (нафта, природний газ, вугілля, торф), руд металів (урану, заліза, нікелю, міді, цинку, титану, свинцю, золота, срібла тощо). Є великі родовища будівельних матеріалів, калійних солей тощо.

Населення. У давнину територія Канади була заселена індіанцями та ескімосами. Нині ці аборигени становлять лише 2% населення. Вони живуть у північних районах з екстремальними природними умовами. Колонізацію Канади першими почали французи, які рухалися зі сходу і закріпились уздовж річки Св. Лаврентія. Так виникла «нижня», або французька, Канада (нині провінція Квебек). Активнішими виявилися англійці. Вони рухалися з півдня з боку Великих озер і утворили «верхню», або англійську, Канаду (нині провінція Онтаріо). Згодом усю Канаду захопила Англія. Нині близько 40% населення складають англоканадці, майже 27% — франкоканадці; до 33% — інші етнічні групи, зокрема корінне населення — індіанці (390 тис.) та ескімоси (близько 28 тис.), українці (понад 1 млн.).

Інші етнічні групи здебільшого також є нащадками іммігрантів з Європи. На межі XIX—XX ст. до Канади переселилися 170 тис. українців, переважно селян. Вони оселились у степах — преріях компактними групами, що сприяло збереженню рідної мови та культурної спадщини. Центром української імміграції стало місто Вінніпег — своєрідні «ворота в прерії». На площі міста біля провінційного парламенту встановлено пам'ятники Тарасу Шевченкові та Івану Франкові. Нинішні канадці українського походження — це нащадки перших і наступних переселенців. Живуть вони в містах, у тому числі й за межами степових провінцій. За кількістю українська етнічна група є четвертою після англійської, французької та німецької. Переселенці з України зробили вагомий внесок в освоєння степових районів і в розвиток інших сфер життя Канади.

Канада є однією з найменш заселених країн світу. Пересічна густота населення не досягає 3 осіб на 1 км2. «Обжита» Канада — це вузька смуга вздовж кордону зі США. Але й ця «країна — смужка» переділена на частини Аппалачськими горами, Канадським щитом і Кордильєрами. Провідну роль відіграють південні райони провінцій Онтаріо і Квебек. У природному відношенні — це лісостепова зона з помірним вологим кліматом. Звідси почалася колонізація. Нині тут мешкає 2/3 населення, і пересічна густота його перевищує 150 осіб на 1 км2. Двома другорядними ареалами скупчення населення є південь степових провінцій (Манітоба, Саскачеван, Альберта) і південний захід провінції Британська Колумбія.

Більшість канадців проживають у містах, які за виглядом та особливостями діяльності нагадують міста США. Вони також зазнали субурбанізації. Найбільші міста — Торонто і Монреаль. Це — головні фінансово-торгові, управлінські, транспортні, наукові й культурні центри країни.

На стику англійської та французької Канади спеціально побудовано столицю федерації — місто Оттаву. З інших міст швидко розвиваються «столиця Далекого Заходу» — Ванкувер і «столиці нафти і газу» — Едмонтон і Калгарі. З ресурсними галузями та освоєнням північних районів пов'язана значна кількість територіально розкиданих маленьких поселень. Для них є характерним міський спосіб життя, але часто вони відірвані від зовнішнього світу. На фермах людей залишилося дуже мало.

Господарство. Канада — одна з найбільших високорозвинених країн світу. За обсягом ВВП вона посідає 7-е місце серед промислово розвинених країн, входить до «великої сімки». Канада в історично стислі строки створила ефективну ринкову економіку, чому значною мірою сприяли: 1) багаті природні ресурси за невеликого населення; 2) заохочення імміграції; 3) широке залучення іноземного капіталу (особливо американського); 4) демократизація життя в країні.

Промисловість. Маючи високорозвинену обробну промисловість,

Канада водночас посідає провідні позиції у світі за виробництвом окремих видів сировини. За видобутком і експортом залізної руди, міді, цинку, свинцю, нікелю, молібдену, кобальту, титану, золота, срібла, платини, урану, нафти, природного газу, вугілля, азбесту, калійних солей і сірки Канада посідає одне з перших місць у світі. Залізну руду добувають на півострові Лабрадор. Основні центри добування кольорових металів знаходяться в межах Канадського щита і в Кордильєрах. Збагачують руди поряд із рудниками і кар'єрами. Підприємства кольорової металургії розміщені біля збагачувальних фабрик або в портових містах. Поклади нафти і природного газу, як і кам'яного вугілля, знаходяться на Внутрішніх рівнинах у провінції Альберта. Трубопроводами нафту і природний газ транспортують у Приозер'я Канади і США та в тихоокеанські штати США. Історія гірничодобувної промисловості Канади налічує вже понад сто років. Багато родовищ, центрів обробки сировини і виплавки кольорових металів відомі не тільки всередині країни, а й за її межами.

Канада є великим виробником електроенергії, 2/3 якої дають гідроелектростанції. їх будують і на малих, і на великих річках. Основний район виробництва електроенергії — південно-східний край Канадського щита в провінціях Квебек і Онтаріо. Тут використовують потенціал багатьох річок, які впадають у річку і затоку Св. Лаврентія. Нині здійснюється один із найбільших у світі гідроенергетичних проектів — будівництво каскадів потужних гідроелектростанцій на річках, які стікають з Канадського щита на північ у Гудзонову затоку і затоку Джеймс. Освоюється потенціал кордильєрських річок. Дешева електроенергія використовується для потреб кольорової металургії та целюлозно-паперової промисловості, передається у США лініями електропередач.

Лісові багатства Канади розробляють як на сході, у провінціях Квебек і Онтаріо, так і на заході, в провінції Британська Колумбія. За виробництвом пиломатеріалів і паперової маси Канада поступається тільки США, а за їх експортом посідає 1-е місце в світі. Як виробник і експортер газетного паперу вона не знає рівних. Целюлозні й паперові фабрики побудовано біля річок, якими транспортується сировина та які дають енергію і воду. Особливо багато фабрик — на лівих притоках річки Св. Лаврентія.

Обробна промисловість Канади практично представлена всіма галузями сучасного виробництва. Якщо не брати до уваги експортний сектор, то всі вони працюють переважно на внутрішній ринок. Значний експорт автомобілів еквівалентний їх імпортові. Провідна галузь обробної промисловості Канади — машинобудування. Найбільше розвинене виробництво транспортних засобів (автомобілів, літаків, тепловозів, суден і снігоходів), машин для сільського господарства, устаткування для лісопаперової та гірничої промисловості. Водночас канадський імпорт на 2/3 складається з електроніки, засобів зв'язку, приладів і промислового обладнання. Добре розвинені чорна металургія, хімічна, легка й харчова промисловість. На відміну від підприємств експортного сектора, всі ці галузі знаходяться в «обжитій» Канаді. Навіть більше, для них характерна висока територіальна концентрація на півдні провінцій Онтаріо і Квебек, де виробляється понад 4/5 всієї промислової продукції. Особливо багато промислових міст знаходяться на міжозерній рівнині, яку називають «півостровом Онтаріо», та в долині річки Св. Лаврентія. Уже нині тут помітні ознаки майбутнього мегалополіса, що простягатиметься майже по прямій лінії на 1200 км. між містами Уїнсор і Квебек. Рівночасно це — головний промисловий пояс Канади. Він вигідно розташований не тільки всередині Канади, а й глибоко врізається в найбільш населену та економічно важливу частину США. Зважаючи на відкритість кордонів і тісні господарські зв'язки між двома країнами, можна говорити про існування єдиного міждержавного міського і промислового утворення в цій частині Північної Америки. Провінції Онтаріо і Квебек дають 3/4 промислової продукції обробної промисловості країни.

Сільське господарство. Ця галузь відзначається високою товарністю, багатогалузевістю і гарною технічною оснащеністю. Частка тваринництва складає близько 60% , рослинництва — 40%.

Провідною галуззю рослинництва в країні є вирощування зернових, передовсім пшениці — основної культури в структурі сільськогосподарського експорту Канади (майже 20% її світового експорту). Збір зерна в Канаді перевищує 60 млн. т. Як експортер зерна країна посідає 2-е місце у світі після США. Зернове господарство зосереджене в степах — преріях, розпросторених між Канадським щитом і Кордильєрами на півдні степових провінцій. Вони є північним продовженням прерій США. Як і в США, це один із головних сільськогосподарських районів світу. Крім пшениці, вирощують овес, ячмінь, льон, картоплю, овочі, фрукти і т. ін. Розвинені м'ясне й молочне тваринництво, птахівництво. Чільне місце в країні належить і рибальству.

Основним ареалом сільського господарства є степові провінції, де виробляється більше половини сільськогосподарської продукції; велику роль відіграють також Приозер'я і долина річки Св. Лаврентія (тваринництво й різноманітне рослинництво, в долині річки Ніагари — садівництво). Острів Прінс-Едуард — аграрна провінція країни — головний виробник сім'яної картоплі; провінції Нова Шотландія та Британська Колумбія — постачальники яблук. Британська Колумбія на південному сході вирізняється тваринництвом пасовищного характеру.

Транспорт. Канада має сучасну транспортну систему. Особливу роль у ній відіграють трансконтинентальні магістралі: залізниці й шосе, що перетинають континент від Атлантичного до Тихого океану вздовж кордону зі США. Активно експлуатується водний шлях річки Св. Лаврентія і Великих озер. Багато робиться для того, щоб продовжити сезон навігації (біля Монреаля річка вкривається кригою на 4—5 місяців). Головна роль у перевезенні людей, як і в США, належить власним автомобілям, а на далекі відстані — авіації. Специфічно канадською проблемою є проблема транспорту в необжитих північних районах, в тому числі і в Арктиці. Залізниці поступово прокладаються далі на північ. Аляскинське шосе, що з'єднує основну територію США з Аляскою, перетнуло західну Канаду з півдня на північ. Побудовано шосе «Маккензі» та ще тисячі кілометрів доріг за програмою «Дороги до ресурсів». Звичайним для віддалених районів став повітряний зв'язок. Широко використовуються снігоходи. Головними морськими портами є Монреаль і Ванкувер, аеропортами — Торонто й Ванкувер.

Зовнішньоекономічні зв'язки. Канада сильно інтегрована у загальносвітові господарські зв'язки. Її частка у світовому експорті складає майже 4%. Найбільшим торговим партнером є США (більш як 70% канадського експорту). Канада, своєю чергою, є найбільшим імпортером американських товарів і послуг (до 20% американського експорту надходить до Канади). Загальний обсяг прямих інвестицій США в канадську економіку склав 1990 р. 71 млрд. доларів. Водночас понад 72% прямих закордонних інвестицій Канади розміщено у США. Товарооборот Канади 1993 р. склав 259 млрд. доларів США, в тому числі експорт — 134 млрд., імпорт — 125. На світовий ринок сировини і напівфабрикатів Канада вивозить майже 80% всієї продукції добувної промисловості. Експортними галузями стали гірничодобувна промисловість, кольорова металургія, енергетика, лісова й целюлозно-паперова промисловість та зернове господарство. їх продукція становить 3/5 вартості канадського експорту.

Соціальний розвиток і соціальна інфраструктура. Канада — країна з високим річним доходом на душу населення — близько 24 тис. доларів США. Середня тривалість життя населення — 77 років.

Неповна середня освіта в Канаді (обов'язкова і безплатна) передбачається для дітей у віці від 5—7 до 14—16 років. Повна середня освіта триває після початкової школи протягом 3—4 років (до 17— 19-річного віку).

Вищу освіту канадці одержують в університетах, які є в усіх провінціях. Найбільші та найвідоміші — Куїнз (Кінгстон) і Торонтський (Торонто), Макгільський і Монреальський (Монреаль), Левельський (Квебек) та університет Британської Колумбії (Ванкувер).

У Канаді видається 114 щоденних газет і 1200 щотижневих видань. Майже 300 газет та інших періодичних видань виходять мовами етнічних груп (українською, німецькою, італійською, китайською та ін.).

Національні інформаційні агентства: «Канадіен прес», «Бродкаст ньюс» та «Юнайтед прес Канада», а також приватне агентство «Саузем ньюс». Найбільші газети англійською мовою: «Торонто стар», «Глоб енд мейл», «Газетт», «Файненшл пост», «Сітізен», «Ванкувер сан», «Вінніпег фрі прес». Найбільш поширений і впливовий щотижневий суспільно-політичний журнал — «Маклінз мегезін». Найбільші франкомовні газети: «Прес», «Солей», «Друа».

У Канаді — розгалужена національна мережа радіо й телебачення, діє близько 115 телевізійних і 575 радіостанцій. Найбільша національна мовна компанія — «Канадіен бродкастінг корпорейшн» (Сі-Бі-Сі) транслює передачі англійською та французькою мовами по двох каналах телебачення і чотирьох радіопрограмах. Майже 60% канадців дивляться телевізійні програми, що транслюються зі сіла.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити