ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

43. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

43.21 Одна із країн Африки (Алжир)

Географічне положення та основні відомості про країну. Алжир знаходиться в Північній Африці. Географічне положення різних частин країни доволі відмінне. Північна її частина розміщена в південно-західному районі Середземного моря, південь — у самому серці Сахари. З давніх-давен Алжиром пролягали важливі шляхи, що сполучали Європу з Африкою та Близьким Сходом. На заході країна межує з Марокко, Західною Сахарою й Мавританією, на південному заході — з Малі, на південному сході — з Нігером, на сході — з Лівією й Тунісом. Узбережна північна частина країни має дуже сприятливе для господарського розвитку географічне положення.

Територія — 2382 тис. км2. Столиця — Алжир (1,5 млн. жителів). Адміністративно-територіальний поділ: 48 вілаєтів (провінцій). Населення — 28,54 млн. осіб (1995 p.). Офіційна мова — арабська, поширена також французька. Державна релігія — іслам, переважна більшість населення — мусульмани-суніти. Грошова одиниця — динар (1 динар = 100 сантимам).

Алжир — народна демократична республіка. Глава держави — президент. Уряд очолює прем'єр-міністр.

Політичні партії: Фронт національного визволення, Фронт соціалістичних сил, Об'єднання за культуру і демократію, Хамас, Ан-Нахда та ін.

Основні громадські організації: Загальний союз алжирських трудящих, Національний союз алжирських селян, Національний союз алжирських жінок та ін.

Природні умови та ресурси. У північній частині Алжиру підносяться Атлаські гори (найвища точка — 2390 м), сильно розчленовані на окремі масиви долинами рік. В алжирській Сахарі переважають плато з висотами близько 500 м. На сході простерлася низовина з висотами до 200 м. У північній її частині поверхня опускається нижче рівня моря. На півдні країни — нагір'я Ахаггар (до 3003 м). У багатьох місцях поверхня Сахари вкрита високими дюнними пасмами.

Клімат Північного Алжиру субтропічний, середземноморського типу. Йому притаманні тепла й дощова зима та жарке й сухе літо. Середня температура січня на узбережжі Середземного моря становить близько +12 °С, липня — понад +25 °С. За рік випадає від 500 до 1000 мм. опадів. У Сахарі клімат надзвичайно посушливий. За рік випадає менше 50 мм. опадів. В окремі роки опадів взагалі немає. Добові коливання температури сягають 30 °С. Влітку температура піднімається вище +40 °С, вночі опускається до +20 °С. Взимку вдень близько +20 °С, вночі температура опускається до 0 °С і нижче.

Алжир багатий на внутрішні води. Постійний водотік мають річки, які беруть початок в Атлаських горах. Лише незначна частина річок впадає в Середземне Море. Більшість із тимчасових водотоків на території Алжиру, що знаходиться на південь від Атлаських гір, належать до замкнутих басейнів внутрішнього стоку. В центральній та північній частинах країни є досить значні за площею солоні озера.

У Сахарі — там, де відсутні піски, — поширені сіроземи напівпустель, пустельні субтропічні й тропічні ґрунти. У гірській частині країни переважають коричневі ґрунти сухих лісів.

На узбережжі Середземного моря — жорстколисті ліси й чагарники. У горах яскраво виражена висотна поясність. Але природна рослинність гір майже повсюдно знищена. Збереглися лише окремі масиви лісів із коркового й кам'яного дуба, алеппської сосни тощо. У Сахарі ростуть солянки, різні ефемерні рослини, злаки, чагарники з акацій тощо.

Тваринний світ у минулому був доволі багатий (леви, леопарди, газелі, страуси). Нині вони майже повсюдно винищені. На півночі країни збереглися берберська макака, кролик, заєць. У Сахарі все ще багато різних гризунів, плазунів, скорпіонів, фаланг, сколопендр. Трапляються гієни, шакали, лисиці фенек, газелі та антилопи.

Алжир бідний на водні, ґрунтові, лісові ресурси. Є значні рекреаційні ресурси на узбережжі Середземного моря. У геологічному відношенні країна досліджена поки що недостатньо. У гірській північній частині розвідано поклади залізних, свинцевих і цинкових руд, фосфоритів, ртуті. У Сахарі відкрито родовища нафти і природного газу, вугілля, уранових руд.

Населення. За етнічною ознакою населення порівняно однорідне — араби (80%) та бербери (близько 20%, в основному кебіли, шауї, туареги та ін.). Майже 90% алжирців проживає в приморській частині країни. У деяких районах густота населення перевищує 700 осіб на 1 км2 (за середньої по країні 11). Більша частина алжирської Сахари майже не заселена (менш як 1 особа на 1 км2). Проте в оазисах людність інколи досягає 100 осіб на 1 км2. У країні налічується від 300 до 600 тис. напівкочівників і кочівників — скотарів. Понад 60% населення проживає в містах. Найбільші міста, крім Алжира, Оран (610 тис. жителів), Константина (441 тис.), Аннаба (400 тис.).

Господарство. В Алжирі, після здобуття незалежності в 1962 p., було націоналізовано природні ресурси, промисловість, транспорт, банки, в порівняно короткий строк створено основи сучасної індустрії. ВВП складає 40,5 млрд. доларів США (1991 p.). Визначальні позиції в економіці посідає державний сектор — майже 40% ВВП. Приватний сектор має найсильніші позиції в легкій і харчовій промисловості (70—90%), сільськогосподарському виробництві (80%), будівництві (60%), сфері послуг і торгівлі.

Від кінця 80-х pp. керівництво Алжиру розпочало переведення господарства на рейки ринкової економіки. У рамках реформ розширяється самостійність державних підприємств, передбачається передача частини їх в акціонерну і приватну власність. Знято обмеження на закордонні інвестиції, зокрема й на вивіз прибутку. Прийнято рішення про допущення іноземного капіталу в нафтогазову промисловість. З 1991 р. перетворення в економіці здійснюються з урахуванням рекомендацій міжнародних фінансових організацій, насамперед МВФ.

Промисловість. Провідною галуззю промисловості є видобування нафти (41,1 млн. т. 1992 р.) і природного газу, а також залізної руди, фосфатів, кольорових металів. Найзначніші нафторозробки — в районах Хассі-Месауд та Енджелі. Видобута нафта транспортується потужними нафтопроводами до алжирських портів Скікда, Беджаїя, Арзев та Алжир, а також до туніського порту Бехіра. Значна частина нафти поки що експортується сирою, але в Арзеві, Алжирі та Скікді вже побудовано великі нафтопереробні заводи.

Центри видобування природного газу — Хассі-Рмель і Берга. Газ (метан) трубопроводами надходить до Арзева і Скікди, де працюють потужні заводи з його хімічної переробки і зрідження. Експортується зріджений газ головно до країн ЄС, а також до США.

Близько 80% електроенергії виробляють ТЕС, розміщені в найбільших містах.

Обробна промисловість представлена підприємствами металургійної, машинобудівної, нафтопереробної, хімічної, електротехнічної галузей, підприємствами з переробки сільськогосподарської сировини. В Аннабі (Ель-Хаджар) діє потужний металургійний комбінат. У країні виробляється значна кількість вина, що здебільшого експортується, — майже 1,7 млн. гкл.

Зберігають своє значення традиційні ремесла, особливо виробництво килимів і виготовлення вишивок для експорту; значний центр старовинного ремесла — Тлемсен.

Сільське господарство. В Алжирі сільське господарство (7—10% ВВП), попри сприятливі природні умови, лише на 1/3 забезпечує потреби країни у продовольстві. Урожай зернових 1992 р. склав 3,2 млн. т. На рослинництво припадає 2/3 валової продукції сільського господарства, хоч обробляється лише 7,5 млн. га. Пасовища і вигони складають 80% земельного фонду. Зернові вирощуються головно в північно-західній частині країни. Це тверді та м'які сорти пшениці, овес, кукурудза і т. ін.

Важливі галузі — виноградарство та овочівництво. Традиційні культури алжирського рослинництва — оливки, тютюн, фінікові пальми (в оазисах). З дикоростучої трави альфа виготовляють високоякісний папір.

Поголів'я великої рогатої худоби — 1,5 млн., овець — 15 млн. Основні райони тваринництва — Телль-Атласька гірська територія (відгінно-пасовищне скотарство) і Високе плато (кочове й напівкочове скотарство). У країні розводять кіз (більш як 2 млн. голів). В алжирській Сахарі поширено розведення верблюдів і коней.

Зі здійсненням у країні аграрної реформи державні господарства соціалістичного типу було розпущено, а на їх основі створено близько 22 тис. малих кооперативів. Частину земель передано селянам — одноосібникам.

Транспорт. Протяжність автомобільних доріг із твердим покриттям — 52 тис. км., залізничних колій — 3,8 тис. км. Діє 31 аеродром. Майже вся дорожна мережа сконцентрована в приморських районах країни, та вже прокладено шосе від північних до південних кордонів країни. Зовнішні економічні зв'язки обслуговуються морським транспортом. Використовуються повітряні шляхи сполучення. Довжина трубопровідного транспорту сягає 4 тис. км.

Зовнішньоекономічні зв'язки. Основними зовнішньоторговими партнерами є розвинені країни (частка ЄС — 63%, США — 12%). Зовнішньоторговий оборот — 44,1 млрд. доларів США (1992 p.). Експортують нафту, зріджений газ, вино, цитрусові, корок. Імпортують машини й устаткування, продовольство, споживчі товари. Основні зовнішньоторговельні порти — Алжир, Оран, Аннаба.

Соціальний розвиток і соціальна інфраструктура. Загальний національний продукт на душу населення складає 2,2 тис. доларів США. Неписьменність серед дорослих сягає 50% населення. 1,5 млн. алжирців — безробітні, до 1 млн. працює в Західній Європі.

В Алжирі — 7 університетів (у тому числі в містах Алжир, Аннаба, Оран, Константина), 170 інших вищих навчальних закладів, 700 центрів професійно-технічної освіти. У вишах навчається понад 200 тис. студентів. Кількість друкованих видань сягає 150. Офіційний друкований орган — газета «Аль-Муджахід». Національна телевізійна й радомовна компанії забезпечують передачу програм на всю територію країни. Державне інформаційне агентство — «Альжері прес сервіс» (АПС).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити