ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ МІЖГАЛУЗЕВИХ КОМПЛЕКСІВ

55. СОЦІАЛЬНИЙ КОМПЛЕКС

55.1. Сутність та особливості формування. Галузева структура

До складу комплексу входять легка промисловість, виробництво товарів культурно-побутового та господарського призначення, торгівля, громадське харчування і сфера послуг. Від розвитку цього комплексу залежить поліпшення умов життя населення, задоволення його запитів на предмети споживання, житлово-комунальне, транспортне, побутово-культурне обслуговування. Високий рівень розвитку та організації такого комплексу є одним із показників народного добробуту і важливою умовою гармонійного розвитку людини.

Однією з провідних галузей, що виробляють товари народного споживання, є легка промисловість.

Виробництво товарів культурно-побутового й господарського призначення зосереджене на підприємствах багатьох галузей промисловості: машинобудування, хімічної, деревообробної, поліграфічної та ін. Значну роль відіграє місцева промисловість. Випускають легкові автомобілі, мотоцикли, велосипеди, холодильники, пральні та швейні машини, музичні інструменти, меблі, посуд, радіоприймачі, телевізори, магнітофони, фото і кіно техніку, іграшки, навчальне приладдя, садово-городній інструмент та багато інших товарів.

Підприємства, що виробляють товари культурно-побутового й господарського призначення, є і в невеликих містах, і навіть у селах.

Важлива галузь комплексу — торгівля. Вона забезпечує обіг товарів, просування їх із сфери виробництва до сфери споживання на основі купівлі-продажу. У внутрішній торгівлі розрізняють оптову і роздрібну торгівлю. Оптова торгівля здійснює поставки товарів від виробників до підприємств роздрібної торгівлі (магазинів). Основні її функції — закупівля товарів у виробників, зберігання товарних запасів, сортування й комплектування партій товарів для роздрібної торгівлі. Роздрібна торгівля забезпечує продаж товарів населенню. Для цього вона має широку мережу спеціалізованих магазинів, універмагів, торговельних центрів.

До державної та кооперативної торгівлі належать підприємства громадського харчування. Добре організоване громадське харчування — одна з важливих умов подальшого соціального розвитку. Від нього значною мірою залежать здоров'я людей, продуктивність праці, економія часу населення. Розміщення підприємств торгівлі та громадського харчування тісно пов'язане з особливостями розселення.

Сфера послуг охоплює ті галузі народного господарства, що обслуговують населення. Послуги населенню надають підприємства як виробничої, так і невиробничої сфер.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити