Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

1. ПЛАН МІСЦЕВОСТІ

1.5. Масштаб та його види

Масштаб — відношення довжини ліній на малюнку, плані або карті до довжини ліній в натуральній величині. Є числовий, іменований, лінійний і поперечний масштаби. Числовий — це масштаб, записаний у вигляді дробового числа (1:1000000, 1:250000 та ін.). Знаменник дробу показує, у скільки разів зменшено зображення лінії на плані або карті. Масштаб 1:1000000 означає, що лінійні розміри об'єктів зменшені в 1000000 разів. Чим більший знаменник дробового числа, тим дрібніший масштаб.

Іменований масштаб виражають словами. Наприклад: «в 1 км. — 200 км.».

Лінійний масштаб — пряма лінія, поділена на рівні відрізки з надписами, що вказують довжину лінії в натуральній величині. Міра довжини, на якій нанесені поділки на масштабній лінійці, називається основою масштабу. Кількість метрів або кілометрів, що відповідають основі масштабу, називаються величиною масштабу. Цифра 0 на лінійному масштабі, від якої починають відлік поділок, розміщується на поділці основи вправо. На першому відрізку вліво від 0 наносять найменші поділки лінійного масштабу — міліметри. Відстань на місцевості, яка відповідає одній найменшій поділці лінійного масштабу, відповідає точності масштабу, а 0,1 мм. — граничній точності масштабу. Лінійний масштаб дає можливість безпосередньо, без додаткових обчислень визначити справжню відстань на плані і карті.

Поперечний масштаб зображується у вигляді прямокутника, горизонтальний бік якого розділений на декілька рівних частин, переважно по 2 см. кожна. Кожна така частина називається основою масштабу. Крайня ліва основа у верхній і нижній частинах поперечного масштабу поділяється на десять рівних частин. Кінці цих десятих частин основи з'єднуються між собою прямими, що поділяють горизонтальні лінії на соті частини основи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити