Географія - Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

6. ГІДРОСФЕРА

6.13. Басейни і вододіли

Басейни річки — це частина земної поверхні, з якої вода надходить до окремої річки або річкової системи. Басейн річки часто називають водозбором; він включає поверхневий водозбір, обмежений поверхневими водами, і підземний водозбір, що включає площу, з якої підземна вода стікає в дану річку (систему). Межі поверхневого і підземного водозборів, як правило, не співпадають. Межі підземного водозбору визначити важко, тому за площу басейну ріки беруть площу поверхневого водозбору. Основні характеристики річкового басейну — його площа, розподіл її за висотою, середня висота, довжина, ширина і похил.

Вододіл — це лінія, що розділяє басейни рік і річкових систем. На рівнинах вододіл нерідко стає плоским і напрям стоку набирає змінного характеру. Тихоокеанський басейн — ріки, що впадають у Тихий та Індійський океани. Атлантичний басейн — ріки, що впадають в Атлантичний і Північний Льодовитий океани. Лінія, що розділяє схили цих басейнів, називається головним вододілом Землі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити