Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

6. ГІДРОСФЕРА

6.17. Болота та їхнє використання

  Болота — надмірно зволожені ділянки суші із своєрідною болотною рослинністю і шаром торфу не менше 0,3 м. Надмірно зволожені землі, на яких менше торфу або й зовсім немає, називаються заболоченими. Болота формуються при заростанні водойм або при застої води в лісах, на луках та ін. Вони можуть виникати як у заглибинах рельєфу, так і на водоймах. Розвитку боліт сприяє рівнинний і слабо розчленований рельєф, надмірне зволоження, водонепроникність ґрунтів, близьке розміщення ґрунтових вод, а також багаторічна мерзлота. Болота утворюються в різних кліматичних умовах, але найбільш характерні вони для лісової зони помірного поясу і тундри.

  За способом живлення і рослинністю болота поділяються на низинні, верхові і перехідні.

  Низинні болота утворюються на місці колишніх озер, у долинах рік і в зниженнях, які постійно або тимчасово затоплюються водою. Живляться вони переважно ґрунтовими водами, багатими на мінеральні солі; в рослинному покриві переважають зелені мохи, різні осоки і злаки. На старіших болотах появляється береза, вільха, верба (потужність торфу 1 —1,5 м.).

  Верхові болота формуються на плоских вододілах; займають значні простори лісової зони помірного поясу; живляться в основному атмосферними опадами. На верхових болотах ростуть сфагнові мохи, а також пушиця, багульник, журавлина, кассандра та ін. З деревних порід зустрічаються сосна і береза, інколи кедр і модрина; дерева дуже пригнічені і низькорослі. Торф'яний шар досягає 6—10 м. і більше.

  Перехідні болота за живленням і рослинністю змішані. У них атмосферне і ґрунтове живлення. На перехідних болотах зустрічаються і осока, й очерет, і зарослі беріз, багато торф'яних мохів та ін.

  Болота безперервно змінюються. Низинні болота від нагромадження рослинних залишків і торфу змінюються перехідними, а потім — верховими. Верхові болота заростають лучною або лісовою рослинністю.

  Болота мають практичне значення. Торф використовується як паливо, органічне добриво, для одержання різних хімічних речовин. На паливо найбільше використовується торф верхових, на добриво — низинних боліт. Після осушення болота перетворюються у високоврожайні поля і луки.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.