ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЗЕМНОЇ КУЛІ

9. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЧАСТИН СВІТУ

9.5. Австралія

Географічне положення. Австралія — найменший материк земної кулі. Її площа — 7,6 млн. км2. Австралія, як і Антарктида, цілком лежить у Південній півкулі (латинською мовою australis-південний). Крайні точки Австралії: північна — мис Йорк; південна — мис Південно-Східний; східна — мис Байрон; західна — мис Стіп-Пойнт.

Береги Австралії, як і Африки, розчленовані дуже слабо. Тут мало бухт, найзручніші з них розташовані на південному сході материка, де й знаходяться великі порти. Найбільш звивистою є лінія північного узбережжя, де глибоко в материк врізається затока Карпентарія і виступає великий півострів Кейп-Йорк. Південні береги Австралії омиває Велика Австралійська затока.

Австралію омивають теплі води Індійського й Тихого океанів. Найвища температура на поверхні води (влітку +24 °С, узимку близько + 20 °С) спостерігається в районі Коралового моря. Такі температурні умови сприяють росту коралових поліпів, які утворюють вапнякові споруди химерної форми. Ось чому вздовж північно-східної частини Австралії, ніби повторюючи обриси берегової лінії, простягається більш як на 2 тис. км. найбільший у світі кораловий риф, що називається Великим Бар'єрним. Його ширина від 2 км. на півночі до 150 км. на півдні. Поверхню рифу під час припливів затоплює вода. Місцями риф переривається вузькими протоками, якими судна виходять у відкритий океан.

З історії відкриття і дослідження Австралії.

Через віддаленість від Європи та відокремленість Австралія була відкрита європейцями пізніше за всі населені материки. Ще в давнину вчені припускали, що на південь від Південного тропіка існує земля. Цю землю відкрили голландці. У першій половині XVII ст. їм стали відомі майже все північне, західне й південно-західне узбережжя материка. В середині XVII ст. голландський мореплавець Абел Тасман обігнув Австралію з півдня і натрапив на острів, згодом названий його ім'ям, — Тасманія. Він довів, що Австралія — самостійний материк, а не частина невідомого Антарктичного материка, як уважалося перед тим.

Східне узбережжя Австралії відкрив у другій половині XVIII ст. англійський мореплавець і дослідник Джеймс Кук.

Від кінця XVIII ст. почалося освоєння Австралії. Англійський уряд попервах засилав до Австралії злочинців. На південному сході материка було закладено місто Сідней як колонію каторжників. Увагу європейців в Австралії привернули чудові пасовища, придатні для розведення худоби. Тому вивчення внутрішніх частин материка було спрямоване головно на пошуки пасовищ і води для худоби європейських переселенців.

Згодом (у середині XIX ст.) з відкриттям багатющих родовищ золота в Австралію ринули численні «шукачі щастя», і Англія оголосила весь материк своєю колонією.

Рельєф Австралії, як і Африки, простий. В основі її, за винятком східної частини, лежить платформа — найдавніший кристалічний фундамент, який, як і більша частина Африканського материка, входив до складу Гондвани. Західна половина платформи трохи піднята. Тут знаходиться невисоке плоскогір'я, на поверхню якого майже скрізь виступають давні кристалічні породи. Подекуди на ньому підносяться невеликі гори. На схід поверхня знижується, і плоскогір'я переходить у низовину, обмежену затокою Карпентарія на півночі та Індійським океаном на півдні. Низовина вкрита потужною товщею осадових відкладів. У районі озера Ейр вона опускається нижче від рівня океану.

На східній окраїні материка вздовж узбережжя простяглися дуже зруйновані невисокі гори давньої складчастості — Великий Вододільний хребет. Австралія — єдиний з материків, на якому немає діючих вулканів та сучасного зледеніння.

У процесі розвитку материк зазнавав піднять, опускань і розломів. Унаслідок прогинів і розломів на дно Тихого океану опустилася значна частина суходолу, відокремились острови Нова Гвінея і Тасманія.

Корисні копалини. В Австралії, як і в Південній Африці, рудні корисні копалини (золото, кольорові метали, залізна та уранова руди тощо) переважають над нерудними. Це пояснюється тим, що материк складений головно кристалічними породами. Проте Австралія багата і на кам'яне вугілля, поклади якого залягають переважно на південному сході материка в осадових породах. Є там також нафта і природний газ.

Клімат. В Австралії домінує жаркий сухий клімат із великими річними й добовими коливаннями температури. Лише 1/3 її території одержує достатньо або надміру опадів. Це залежить насамперед від географічного положення материка — майже посередині його перетинає Південний тропік.

На клімат Австралії впливають і переважні вітри, рельєф та океанічні течії, а також протяжність материка із заходу на схід. У більшій частині Австралії панують пасати. їхній вплив на клімат східної гірської та рівнинної частин материка виявляється по-різному. На крайньому півдні клімат формується під впливом західних вітрів помірних широт, а на півночі — північно-західних.

Улітку (грудень — лютий) материк сильно нагрівається, причому значно більше, ніж Південна Африка, що знаходиться в тих самих широтах. Цьому сприяє велика протяжність Австралії з заходу на схід. Високий тиск панує над південною частиною материка. Надходячи у внутрішні жаркі частини, тропічні повітряні маси прогріваються і стають сухішими. Тому влітку встановлюється суха й жарка погода.

Східні схили Великого Вододільного хребта знаходяться під впливом вологих повітряних мас, що надходять із Тихого океану. Насичення повітря вологою посилюється завдяки теплій океанічній течії. Тому на схилах гір опадів багато. На південь материка надходять екваторіальні повітряні маси, що проникають до 20° пд. ш. Завдяки цьому там установлюється жарка волога погода.

Узимку материк охолоджується. Пояс високого тиску з переміщенням Сонця в зеніті зміщується на північ. Окрім південної частини, на материк чинить вплив сухе тропічне повітря, і отже, опадів тут майже немає. Вони бувають лише на сході й крайньому півдні материка. На схід їх приносять пасати, які дмуть з океану. На півдні материк зазнає впливу вологого помірного повітря.

Отже, на півночі Австралії формується субекваторіальний клімат. У середній частині в тропічному поясі, як і на півдні Африки, два типи клімату — тропічний пустельний на заході й у центральній частині та тропічний вологий на сході. У субтропічному поясі (на південь від 30° пд. ш.) три типи клімату: на південному заході — субтропічний із сухим літом (середземноморський); на південному сході — субтропічний вологий; у середній частині — субтропічний континентальний з малою кількістю опадів протягом року та різкими річними й добовими коливаннями температур. Острів Тасманія, крім північної частини, лежить у помірному поясі. Там цілорічно переважають західні вітри. Тому клімат у Тасманії вологий, з нежарким літом і теплою зимою.

Внутрішні води. В Австралії мало річок та озер. Річки з більшої половини її площі не мають стоку в океан. Для материка, а надто для його внутрішніх пустельних і напівпустельних частин, характерною є мережа тимчасових річок, що пересихають, які тут називають криками. Вода в них з'являється лише після нечастих дощів на дуже короткий час. Повноводні протягом року річки течуть лише на сході Австралії зі схилів гір, де багато опадів. Живлення річок — тільки дощове та від підземних вод.

Найбільша річкова система Австралії — Муррей (Маррі) з великою притокою Дарлінгом. Вони беруть початок на Великому Вододільному хребті. У нижній течії Дарлінг під час посухи пересихає та утворює окремі водойми. Муррей не пересихає, але рівень його різко змінюється. Під час дощів річка розливається плоскою рівниною. Повінь на Мурреї зазвичай настає швидко й триває недовго. Внаслідок різкого коливання рівня води судноплавство на Мурреї та Дарлінгу утруднене. Води річок використовуються для зрошення родючих, але посушливих земель. Для цього на них споруджено водосховища.

В Австралії багато озер, але здебільшого вони не мають стоку й засолені. Чимало озер заповнюються водою тільки у вологий період. Найбільше з них — озеро Ейр лежить на 12 м. нижче від рівня океану. Під час дощів крики, що впадають в озеро, приносять багато води, воно переповнюється, і площа його збільшується. В сухий період року на місці Ейр утворюється низка мілких водойм. Висохлі ділянки його вкриваються кіркою солі.

Нестача поверхневих вод компенсується якоюсь мірою запасами підземних вод, які збираються в артезіанських басейнах. Артезіанські води містять досить багато солей, і тому їх використовують головно для технічних потреб, обводнення пасовищ.

Природні зони. Своєрідність органічного світу Австралії. Рослинність. Через сухість клімату рослинність на більшій частині Австралії досить бідна. Але вона дуже своєрідна. Майже 75% видів рослин трапляються тільки в Австралії. Це пояснюється тим, що вона рано відокремилася від інших материків. Рівночасно в Австралії є такі самі рослини, як у Південній Америці та Південній Африці. Це свідчить про те, що сотні мільйонів років тому материки Південної півкулі з'єднував суходіл.

Для Австралії характерні численні види евкаліптів, акацій та каузарин із безлистими ниткоподібними гілками, яких немає на інших материках. Евкаліптів налічується кілька сотень видів. Є евкаліпти — велетні висотою понад 100 м. Коріння таких дерев проникає глибоко в землю і, наче потужний насос, «викачує» вологу. Є тут і низькорослі евкаліпти та евкаліпти — чагарники. Листя евкаліптів зазвичай спрямоване ребром до сонячного світла, і тому крона не затінює ґрунту. Такі дерева утворюють світлі ліси.

В Австралії багато корисних рослин, які дають їстівні плоди, ефірні олії, цінну деревину, дубильні речовини. Проте культурні рослини, що їх тут вирощують, завезені з інших материків.

Тваринний світ. Тваринний світ Австралії, як і рослинність, дуже своєрідний. Тут водяться тварини, які давно вимерли в інших місцях земної кулі. Водночас немає тварин, дуже поширених на інших материках, оскільки тваринний світ Австралії та островів віддавна розвивався ізольовано.

Тільки тут є такі тварини, як єхидна і качконіс. Це найпримітивніші ссавці. Цікаві вони тим, що виводять малят із яєць, а годують їх молоком, як ссавці.

В Австралії багато сумчастих тварин, малята яких народжуються дуже маленькими, і мати доношує їх у сумці, що являє собою складку шкіри на череві. Серед сумчастих особливо характерна родина кенгуру. Велетенські кенгуру досягають 3 м. заввишки. Спираючись на міцні задні ноги, вони стрибають у довжину на 8—10 м. Є карликові кенгуру розміром до 30 см. Водяться вомбати, що нагадують наших хом'яків. Великі кенгуру і вомбати, на яких посилено полювали заради хутра, тепер трапляються зрідка.

В евкаліптових лісах зберігся сумчастий ведмідь коала. Він живе на деревах і веде малорухомий спосіб життя, тому його називають австралійським лінивцем. На острові Тасманія трапляється рідкісний місцевий хижак — сумчастий диявол.

Багатий, різноманітний і також своєрідний світ птахів. Особливо багато папуг. У лісах водяться красивий птах лірохвіст, райські птахи з яскравим пір'ям, у сухих саванах і напівпустелях — страус ему.

Є тут ящірки, отруйні змії, у водоймах Північної Австралії — крокодили.

До Австралії всіх свійських тварин завезено з Європи. Деякі з них, скажімо, кролі, здичавіли і так розплодилися, що стали справжнім лихом для сільського господарства — вони плюндрують пасовища, посіви, фруктові сади. Тому жителі вдаються до винищення кролів. Колись до Австралії разом із людиною потрапив собака динго. Він здичавів і став небезпечним хижаком.

Розміщення природних зон. В Австралії переважає сухий і жаркий клімат. Тому більшу її частину (центральну й західну) охоплює зона тропічних пустель і напівпустель з дуже бідною рослинністю. Екваторіальними, субекваторіальними та вологими тропічними лісами вкриті невеликі площі на сході та окремі ділянки на півночі Австралії. Субекваторіальному кліматичному поясові відповідають переважно савани й рідколісся з червоними фералітними і червоно-бурими ґрунтами. А на південному сході й південному заході материка зростають субтропічні евкаліптові ліси на коричневих ґрунтах.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити