Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 7. АФРИКА

Клімат

Розташування Африки переважно в жаркому тепловому поясі зумовлює надходження величезної кількості сонячного тепла до її поверхні.

Лише в північних і південних окраїнах кількість сонячної радіації і температури повітря поступово знижуються. В Африці немає холодних зим, на більшій її частині зима й літо розрізняються, головним чином, умовами зволоження. Лише в горах температури опускаються нижче, ніж 0 °С.

Середні температури повітря в літні місяці майже повсюди перевищують +20 °С, а місцями сягають +36 °С. В Лівії поблизу міста Тріполі був зареєстрований найвищий температурний показник — +58 °С. Крім сонячної радіації, велика роль у формуванні клімату Африки належить атмосферній циркуляції, характеру рельєфу та впливу океанічних течій.

Опади на материку розподіляються нерівномірно, що зумовлено розбіжностями атмосферного тиску в різних районах. В екваторіальних широтах опадів випадає у середньому 2000—3000 мм на рік. У тропічних широтах, у поясах високого атмосферного тиску, панують тропічні повітряні маси з низхідними повітряними потоками і дуже малою кількістю опадів (менше ніж 250 мм на рік).

Майже весь материк перебуває під дією постійних вітрів — пасатів, які приходять з областей високого тиску до екватора.

Частина вологи, принесена південно-східними пасатами з океану, випадає на схилах гір острова Мадагаскар та Драконових, і в міру просування всередину материка повітря стає більш сухим. Тут у районі Південного тропіка розташована пустеля Калахарі. На відміну від Сахари, опадів у Калахарі випадає більше, тому там досить часто зустрічається трав’янистий покрив і навіть чагарники.

Пустелі в Африці є не тільки всередині континенту, але й на узбережжях. Крім високого атмосферного тиску, значну роль у їхньому утворенні відіграють холодні Канарська та Бенгельська течії. Вони знижують температуру сухого повітря в прибережній частині материка, яке, охолоджуючись, «зависає» як туман і створює постійно похмурий пейзаж.

Теплі течії — Гвінейська, Мозамбікська, мису Агульяс — навпаки, сприяють насиченню повітря вологою та утворенню опадів.

Унаслідок того, що екватор перетинає Африку майже посередині, кліматичні пояси повторюються на її території двічі, за винятком екваторіального. Це екваторіальний, два субекваторіальні

і два тропічні пояси. Північна і південна окраїни материка розташовані в субтропічних поясах. Найбільші площі припадають на субекваторіальні та тропічні пояси.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити