Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 7. АФРИКА

Внутрішні води

Однією з основних особливостей внутрішніх вод Африки є їхнє нерівномірне розміщення. Тропічні широти — пустелі Сахара, Наміб і Калахарі, де опадів випадає дуже мало, а випаровуваність через високі температури велика, — дуже бідні на води. Близько 1/3 усієї площі материка займають області внутрішнього стоку. Безстічні озера займають дно улоговин. До них сходяться ваді — сухі русла річок, які заповнюються водою після нечастих дощів. Велике значення для водопостачання мають підземні води. Вони підходять близько до поверхні в зниженнях рельєфу, утворюючи оазиси. В оазисах ростуть пальми, на зрошуваних землях вирощують овочі, зернові культури, плодові дерева.

Найбільш густа річкова мережа і багато боліт розташовані в екваторіальному і субекваторіальному кліматичному поясах, де випадає найбільша кількість опадів.

Усі річки Африки належать до трьох басейнів: Атлантичного та Індійського океанів і басейну внутрішнього стоку. Більш як 1/3 території Африки займають басейни її головних річок: Нілу, Конго, Нігеру, Замбезі та Оранжевої. Вони мають переважно дощове живлення.

Найдовшою річкою Африки й усього світу є Ніл, який має довжину 6671 км. Лише в XIX ст. стало відомо, що ця річка має два витоки: річка Кагера, Блакитний Ніл.

Конго — найбільш повноводна річка Африки і друга за довжиною після Нілу (4320 км). Площа її басейну посідає друге (після басейну Амазонки) місце у світі. Витоком Конго вважається річка Луалаба. Неподалік від впадання в Атлантичний океан починається порожиста ділянка з каскадами водоспадів під назвою Водоспади Лівінгстона.

Третя за величиною річка Африки — Нігер (4160 км, у перекладі з латинської мови — «чорна») — бере початок на Гвінейській височині приблизно в 300 км від Атлантичного океану.

Серед річок Африки, які належать до басейну Індійського океану, найбільшою є Замбезі (2260 км). Виходи твердих базальтових порід у руслі річки утворюють численні пороги та водоспади, серед яких один із найвідоміших водоспадів світу — Вікторія (120 м). Вікторія — не найвищий водоспад Африки. Першість належить водоспаду Тугела висотою 933 м, який розташований на однойменній річці в Південній Африці.

Більшість великих озер Африки розташовані в грабенах уздовж лінії Східноафриканських розломів. Такі озера витягнуті, дуже глибокі, із крутими берегами. Найбільшим з них є Танганьїка, глибиною 1470 м (друге за глибиною після Байкалу і найдовше у світі озеро, близько 670 км).

У прогині давніх кристалічних порід утворилося найбільше озеро Африки і друге за площею прісноводне озеро у світі (після озера Верхнього в Північній Америці) — Вікторія (68 тис. км2). Глибина озера досягає 80 м, а довжина берегової лінії — близько 7 тис. км.

На решті території Африки озер мало. До залишкових (реліктових) озер належить озеро Чад, розташоване в південній частині Сахари. На Ефіопському нагір’ї є озера вулканічного походження. Озеро Тана утворилося шляхом підпружування річки потоками лави.

На річках Африки створено багато штучних озер — водосховищ: озеро Насер на Нілі, Кариба на Замбезі, Каїнджі на Нігері.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити