Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 8. АВСТРАЛІЯ. АНТАРКТИДА

АНТАРКТИДА

Геологічна будова, підлідний рельєф, корисні копалини

Геологічні дослідження материка свідчать, що велика частина Антарктиди, крім Антарктичного півострова і частини Західної Антарктиди, є давньою материковою платформою. її геологічна будова майже збігається з будовою інших платформ материків Південної півкулі. Частина Західної Антарктиди й Антарктичний півострів, які примикають до Антарктичної платформи із заходу, належать до більш молодих мезозойських складчастих утворень, що продовжують формуватися і в альпійську епоху складчастості. Про це свідчить активний вулканізм у системі Трансантарктичних гір і гір Західної Антарктиди. Найбільший діючий вулкан Еребус (3794 м) розташований на одному з островів моря Росса, інший недавно виявлений діючий вулкан перебуває під льодовиковим покривом Західної Антарктиди.

Антарктида характеризується мінімальною сейсмічною активністю.

На карті підлідного рельєфу можна побачити системи підлідних гір, великі рівнини, западини, які лежать на сотні й навіть тисячі метрів нижче рівня моря. Гігантський гірський ланцюг — Трансантарктичні гори довжиною майже 5000 км і висотою понад 4000 м — поділяє материк на дві нерівні частини: західну й східну. Східна Антарктида займає більшу частину материка. По її окраїнах лежать великі гірські масиви Земля Королеви Мод, Земля Ендербі, гори Принц Чарльз. У центральній частині Східної Антарктиди розкинулися гори Гамбургцева. Між гірськими масивами простираються великі рівнини з висотами 200—800 м над рівнем моря, хоча місцями є западини, дно яких лежить значно нижче рівня моря.

Західна Антарктида має ще більш розчленований рельєф. Тут розташовуються як найвищі вершини всього континенту — масив Вінсона в горах Елсуерта (5140 м), так і найглибша западина 2555 м нижче рівня моря. Західна кам’яна Антарктида — це архіпелаг гористих островів, оточених великою низовиною.

В надрах Антарктиди зосереджено близько 150 видів різноманітних корисних копалин. У 1990 р. міжнародне співтовариство прийняло рішення про заборону розвідки і розробки корисних копалин в Антарктиді.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити