Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 8. АВСТРАЛІЯ. АНТАРКТИДА

АНТАРКТИДА

Клімат

Антарктида — найхолодніший материк нашої планети. Особливо суворим є клімат внутрішніх районів. Виникнення таких крайніх, умов зумовлено географічним положенням материка в полярних широтах і наявністю гігантського куполоподібного льодовикового покриву.

Антарктида протягом тривалого полярного дня одержує таку ж кількість сонячної радіації, що й екваторіальні широти, однак 90 % цієї радіації відбивається сніговою поверхнею в космічний простір. Це зумовлює надзвичайно низькі температури повітря. Середньорічні температури в центральних областях становлять -56 °С, що на 30—35 °С нижче, ніж у прибережних областях Антарктиди. Холодне й більш важке повітря центральних областей просувається до окраїн Антарктиди, утворюючи постійні ураганні вітри — стокові. Причиною їхнього утворення є великий контраст атмосферного тиску між внутрішніми та прибережними областями. Уся територія материка, за винятком Антарктичного півострова, розташована в антарктичному кліматичному поясі. Антарктида — льодова пустеля із середньою річною кількістю опадів менше ніж 100 мм. Опади розподіляються нерівномірно: від 50 мм у центральних районах материка до 600 мм на півночі Антарктичного півострова. Місцями на узбережжі та прилеглих островах зустрічаються ділянки без снігу і льоду — антарктичні оазиси — невеликі ділянки суходолу поблизу узбереж, вільні від льоду. У зниженнях розташовані озера. Позбавлені снігу скелі нагріваються на сонці й нагрівають навколишнє повітря. У прибережних оазисах температура влітку в середньому на 3—4 °С вище, ніж над навколишніми льодовиками. Саме в оазисах селяться рослини Антарктиди — мохи і лишайники, в озерах — водорості. А в оазисах Антарктичного півострова навіть зустрічаються три види квіткових рослин.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити