Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 10. ЄВРАЗІЯ

Клімат

Кліматичні умови Євразії характеризуються великим різноманіттям. Положення Євразії в усіх широтах Північної півкулі визначає нерівномірне надходження на її поверхню сонячного тепла й неоднакове нагрівання суходолу в різних його частинах.

Над Євразією утворюються всі типи повітряних мас, завдяки яким відбувається перерозподіл температур і опадів над поверхнею материка. Основна частина Євразії розташована в помірному поясі, де переважає західний перенос повітряних мас і пов’язана з ним циклонічна діяльність.

На північну й середню частину Євразії значний вплив мають арктичні повітряні маси з Північного Льодовитого океану.

Для півдня й сходу Євразії характерною є мусонна циркуляція, яка виявляється у взаємодії між материком і океанами. Із літнім мусоном пов’язана активізація циклонів, які зароджуються в Тихому океані. Вони обрушуються на узбережжя Східної й Південно-Східної Азії у вигляді азіатських ураганів — тайфунів. Тайфуни несуть сильні руйнування, рясні зливові дощі, повені.

Над південно-західною окраїною материка протягом року переміщаються тропічні повітряні маси. На південному сході материка пасати, які утворюються над Тихим океаном, приносять велику кількість вологи. На території острівної частини південного сходу Євразії протягом року панують жаркі й вологі екваторіальні повітряні маси.

Великий вплив на формування клімату Євразії здійснює рельєф. Рівнинний і середньовисотний рельєф європейської частини не перешкоджає проникненню вологого повітря з Атлантичного океану далеко на схід, а холодних повітряних мас із Північного Льодовитого океану — на південь.

В азіатській частині відсутність гірських хребтів на півночі також сприяє проникненню холодного арктичного повітря всередину аж до гір Центральної Азії. Пояс гірських хребтів на сході й Гімалаї на півдні перепиняють шлях вологим мусонним вітрам усередину материка. Біля підніж південних схилів Гімалаїв випадає 10—12 тис. мм опадів щорічно.

Завдяки великій протяжності з півночі на південь Євразія розташована у всіх кліматичних поясах Північної півкулі, у межах яких виділяються всі типи кліматів Землі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити