Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

МАТЕРИКИ

Тема 10. ЄВРАЗІЯ

Населення Євразії та політична карта

Євразія є не тільки найбільшим, але й найбільш населеним материком. Тут проживає понад 4,4 млрд. осіб — понад 3/4 усіх жителів нашої планети.

Євразія — батьківщина двох основних людських рас — європеоїдної та монголоїдної. Європеоїди становлять 45 % від усього населення материка. Вони представлені двома головними гілками: північною та південною. Представники північної гілки — світлошкірі й світловолосі, переважають у північній частині Європи. Представники південної гілки мають смагляву шкіру й темне волосся. Вони проживають на півдні Європи, у Південно-Західній Азії, на півострові Індостан. В Азії відбувалося формування монголоїдної раси. Монголоїди становлять близько 37 % від усього населення материка. Вони населяють Східну, Південно-Східну Азію, частково Північну, Центральну та Середню Азію.

За мовними ознаками більша частина народів Євразії належить до індоєвропейської, китайсько-тибетської, малайсько-полінезійської мовних сімей. Індоєвропейська сім’я поділяється на групи: слов’янську (росіяни, українці, білоруси, чехи, поляки, словаки, болгари, серби, хорвати), німецьку (німці, австрійці, шведи, норвежці, голландці, англійці тощо) і романську (італійці, іспанці, португальці, французи, румуни, молдавани).

До китайсько-тибетської мовної сім’ї належать китайці, тибетці, народи півострова Індокитай і Гімалаїв. До малайсько-полінезійської сім’ї належать індонезійці, малайці, філіппінці.

На величезній і різноманітній території Євразії населення розміщене вкрай нерівномірно. Поряд із незаселеними просторами великі території в межах материка мають найвищу на Землі густоту населення. У Монако, маленькій державі на узбережжі Середземного моря, густота населення є найвищою у світі — 15 321 осіб на 1 км2.

Приріст населення материка здійснюється головним чином за рахунок азіатських країн, для яких характерними є високі показники народжуваності. У Європі приріст населення низький, що призводить до скорочення частки дітей і молоді та збільшення частки людей похилого віку. Відбувається процес «старіння нації». У Європі міські жителі складають близько 70 % населення, в Азії цей показник значно нижчий — близько 50 %.

Сучасна політична карта Євразії дуже неоднорідна. Країни Євразії розрізняються між собою за розмірами територій і кількістю населення, рівнем життя людей і їхніми релігійними віруваннями.

Країни Євразії розрізняються за рівнем економічного розвитку. Найрозвиненіші країни розташовані в Західній Європі, серед них є й світові лідери — Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія. В Азії найбільш розвиненою країною є Японія. Інші держави є такими, що розвиваються, але мають різний ступінь економічних досягнень. Значних успіхів в економічному розвитку досягли Китай, Індія, Південна Корея, Сінгапур.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити