ГЕОГРАФІЯ
Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА
Тема 1. Географія як наука, розвиток географічних досліджень. Способи зображення землі
ЩО ВИВЧАЄ ГЕОГРАФІЯ. ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ. МЕТОДИ ГЕОГРАФІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ.
&Земля на плані та карті
Орієнтування на місцевості
Орієнтування на місцевості — це визначення свого положення відносно сторін горизонту та окремих предметів, розташованих на місцевості. Для орієнтування на місцевості потрібно вміти визначати сторони горизонту. Горизонт — це частина земної поверхні, яку ми бачимо навколо себе на рівній відкритій місцевості.
Основні сторони горизонту — північ, південь, захід та схід. Проміжні — північний схід, південний схід, південний захід та північний захід. Здавна головними природними об’єктами для орієнтування на місцевості для людей були Сонце, Місяць та зорі.
Можна визначати своє положення і за місцевими ознаками: північний бік каменів або стовбурів дерев вкривається мохом та лишайниками; річні кільця на пнях дерев є помітно ширшими з південного боку; мурашники розташовані з південного боку дерев, пнів та кущів; на деревах хвойних порід (сосна, ялина та ін.) смола більш рясно накопичується на південному боці.
Надійним та зручним приладом для орієнтування є компас.
За допомогою компаса та плану місцевості визначають азимут — кут між напрямками з певної точки на північ і на який-небудь предмет на місцевості. Азимут завжди відраховується від північного кінця магнітної стрілки компаса за годинниковою стрілкою. Вимірюється в градусах від 0° до 360°.