Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 11. ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ, ФОРМУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО УКРАЇНУ

УКРАЇНА ТА ЇЇ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Час на території України

Із географічним положенням та розмірами території країни пов’язане її положення відносно годинних поясів. Обертаючись навколо осі, Земля послідовно повертається до Сонця різними частинами своєї поверхні, тому зрозуміло, що день настає у різних місцях земної кулі не одночасно. Час усіх точок, розташованих на одному меридіані, називають місцевим, або сонячним, часом. Різниця в місцевому часі двох меридіанів залежить від різниці їх географічної довготи. Рухаючись на захід або схід, із кожним градусом довготи стрілки годинника треба переводити назад або вперед на чотири хвилини (за 4 хв. Земля обертається на 1°). Але в повсякденному житті таким часом користуватися незручно.

У 1879 р. канадський інженер С. Флемінг запропонував систему міжнародного відліку часу. Земна куля робить повний оберт навколо осі на 360° за 24 години, отже, за 1 годину Земля повертається на 15° (360 : 24 = 15). Відповідно до цього поверхня земної кулі була поділена на 24 пояси за кількістю годин у добі.

Таким чином, кожний пояс обмежений двома меридіанами, які розташовані один від одного на відстані у 15°. Час у межах одного годинного поясу прийнято вважати однаковим і називати поясним. Час сусідніх поясів відрізняється на 1 годину. Відлік часу в усьому світі ведеться від нульового (Грінвіцького) меридіана. Відлік поясів ведеться на схід. У 1884 р. була встановлена міжнародна лінія зміни дат, яка майже збігається зі 180-м меридіаном. Від цієї лінії зі сходу на захід починає свій відлік нова доба.

Спочатку межі між годинними поясами планували провести по меридіанах, але на практиці це виявилося незручним: два сусідні селища або навіть половини одного могли опинитися в різних годинних поясах. Тому межі годинних поясів здебільшого збігаються з державними кордонами або межами адміністративних одиниць. Нульовим годинним поясом вважається західноєвропейський, першим годинним поясом — середньоєвропейський, другим — східноєвропейський.

Україна розташована у східноєвропейському годинному поясі. У зв’язку з тим, що довжина її території із заходу на схід у градусному вимірі становить 18°05' (при ширині одного годинного поясу 15°), наша держава мала б розташовуватися у трьох годинних поясах. Але для зручності ведення господарства прийнято вважати, що на всій території України діє час другого годинного поясу. В межах місцевого часу різниця між крайньою західною і крайньою східною точками, віддаленими одна від одної на 18°, складає 1 год. 12 хв. (у 1° — 4 хв.).

Майже в усіх країнах Європи введений літній час. Для економії електроенергії в останню неділю березня стрілки годинника переводять на 1 годину вперед, а в останню неділю жовтня стрілки повертають назад. Таким чином, улітку ми випереджаємо поясний час на 1 годину.

На всій території Росії продовжує діяти декретний час, уведений декретом радянської влади в 1918 р., згідно з яким протягом року стрілки годинника переведені ще на одну годину вперед. Тому, хоча Москва і Київ фактично розташовані в межах одного годинного поясу, московський час випереджає київський на 1 годину.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити