Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 12. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ УКРАЇНИ. РЕЛЬЄФ, ТЕКТОНІЧНА, ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА, МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

Мінерально-сировинні ресурси

Мінерально-сировинні ресурси — сукупність розвіданих запасів корисних копалин, які використовуються або можуть використовуватися в господарській діяльності. За ознакою використання у господарстві корисні копалини поділяються на паливні (енергетичні, горючі), рудні (металеві) та нерудні (неметалеві). До групи паливно-енергетичних ресурсів належать вугілля, нафта, природний газ, горючі сланці, торф. Україна має значні запаси паливних ресурсів, серед яких провідне місце належить кам’яному та бурому вугіллю.


Характеристика вугільних басейнів України


Назва вугільного басейну

Географічне положення

Стисла характеристика

Донецький кам’яно-вугільний басейн (Донбас)

Східна частина України: території Луганської, Донецької, Дніпропетровської і частково Полтавської та Харківської областей

Площа — 50 тис. км2. Промислові запаси — 43,2 млрд. т, коксівне вугілля 30 % загальних запасів. Максимальна глибина залягання пластів — 1200 м, середня — 500—700 м. Потужність шарів — 0,5—2 м

Львівсько-Волинський

кам’яно-вугільний басейн

Північний захід України, межа Львівської та Волинської областей

Площа — 10 тис. км2. Глибина залягання пластів — 300—700 м. Потужність шарів — до 2,8 м. Коксівне вугілля — до 40 % від загальних запасів

Дніпровський буровугільний басейн

Уздовж Дніпра, з північного заходу на південний схід: Житомирська, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська та Запорізька області

Площа — 100 тис. км2. Загальні запаси — 6 млрд. т. Глибина залагання пластів — 150—180 м. Потужність шарів — 3—12 м


Родовища нафти і природного газу в Україні зосереджені в трьох нафтогазоносних областях: Карпатській, Дніпровсько-Донецькій, Причорноморсько-Кримській.

Дніпровсько-Донецька нафтогазоносна область розташована на Лівобережжі, простягаючись вузькою смугою на 650—700 км від північних кордонів України до Донецького кряжа. Тут виявлено понад 140 родовищ природного газу (найбільші: Шебелинське, Західно-Хрестищенське та Єфремівське) і нафти (найзначніші: Леляківське, Прилуцьке, Рибальське, Качанівське, Зачепилівське, Радченківське).

Карпатська нафтогазоносна область охоплює територію Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей. Найвідомішими нафтовими родовищами є Бориславське, Битківське і Долинське, газовими — Опарське, Ходновицьке, Калуське, Косівське, Дашавське.

Причорноморсько-Кримська нафтогазоносна область розташована в межах АР Крим, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей.

Запаси і видобуток нафти й природного газу на території України не забезпечують її потреб.

Також в Україні добувають горючі сланці, родовища яких розташовані в Карпатах, на Поділлі, у Кіровоградській області (найбільше родовище — Бовтиське). Торф’яні родовища зосереджені на Поліській низовині.

Рудні корисні копалини — гірські породи і мінерали, з яких при існуючих технологічних можливостях доцільним є видобуток металів. Як правило, рудні корисні копалини належать до магматичних і метаморфічних гірських порід. Саме тому їх пошуки геологи ведуть у районах виходів фундаменту Українського щита, Донецького кряжа, Вулканічного хребта Карпат.

Особливо багатою є Україна на родовища руд чорних металів, а саме: залізних та марганцевих. Основні родовища залізних руд розташовані в Криворізькому і Керченському басейнах, Кременчуцькому залізорудному районі, Білозерському родовищі. На частку України припадає близько 16 % світових запасів залізних руд, за їх видобутком вона посідає четверте місце у світі після Бразилії, Австралії та Росії.

На південному схилі Українського щита розташований один із найбільших у світі басейнів — Нікопольський марганцеворудний. Його основними родовищами є Нікопольське, Інгулецьке, Великотокмацьке. За запасами марганцевих руд Україна посідає друге місце у світі.

Меншою в Україні є кількість родовищ кольорових металів: запаси ртуті виявлені у центральній частині Донбасу та Закарпатті, хрому — у Побужжі, невеликі поліметалічні родовища — у Закарпатті. У межах Українського щита розвідані родовища урану і титанових руд. Можливою є розробка золота, 15 родовищ якого відкрито у Придніпров’ї, Приазов’ї, Донбасі, Закарпатті.

За запасами нерудних корисних копалин Україна посідає вагоме місце у світі.

Родовища вогнетривких глин розвідано в Донбасі, на Українському щиті, у Дніпровсько-Донецькій западині. Україна багата на формувальні піски, які використовуються в металургійній промисловості. Родовища графіту приурочені до Українського щита. У Приазов’ї відкрито родовище алмазів.

Надра України містять величезні запаси різноманітних солей. Калійні солі добувають у Передкарпатті, найбільші поклади кам’яної солі розташовані на Донбасі і в Передкарпатті. Величезні соляні ресурси мають соляні озера та лимани Азово-Чорноморського узбережжя.

В Україні є величезні родовища різноманітних кам’яних будівельних матеріалів. Особливо важливе значення мають родовища гранітів, лабрадоритів, базальтів, кварцитів, мармуру, які пов’язані з кристалічним фундаментом Українського щита.

Повсюдне поширення мають мергелі, що використовуються для виробництва цементу, стінових матеріалів, цегли, вапнування ґрунтів. Скрізь в Україні наявні будівельні піски. Цегляна і черепична сировина є в усіх регіонах України, практично в усіх її областях.

В Україні є родовища коштовного і напівкоштовного каміння (берилу, аметисту, яшми, кришталю, моріону), поширені на північному заході, у Закарпатті, Криворіжжї, Приазов’ї, Криму.

В Україні поширені майже всі різновиди мінеральних вод.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити