Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА
Тема 14. ПРИРОДНО-ТЕРИТОРІАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ УКРАЇНИ: ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ РІВНИН, ГІР, МОРІВ. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА
ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ
Зона степу
Степова зона розташована на південь від Лісостепу і простягається до Азово-Чорноморського узбережжя і Кримських гір. Степ займає 40 % площі України і охоплює Причорноморську низовину, південну частину Придніпровської і Подільської височин, а також рівнинну частину Кримського півострова.
Клімат помірно континентальний. Середня температура січня змінюється із заходу на схід від -2 до -9 °С; липня — від +20 до +24 °С. Річна сума опадів зменшується з північного заходу на південний схід від 450 до 300 мм; безморозний період триває 160—220 днів.
Через недостатність атмосферних опадів густота річкової мережі незначна. Найбільші річки є транзитними: Дніпро, Південний Буг, Дністер, Дунай із притоками. Місцевий стік формується за рахунок талих снігових вод.
Рослинність і тваринний світ: ковилово-типчаковою, зустрічаються злаки, полин, солянки, ковили, типчак, житняк. Із тварин, крім численних дрібних гризунів, у степу живуть хижаки — ласки, горностаї, степові ховрашки, вовки, лисиці, зустрічаються борсуки, козулі. Серед птахів — жайворонки, перепели, куріпки. Місцями ще можна зустріти дрохв, сов, орлів. На берегах лиманів і на узбережжі морів живуть дикі гуси, чаплі, кулики. У річках і озерах зони степу є щука, окунь, короп, сом. Акліматизовано фазанів, ондатр, кролів диких.
Природні заповідники: Український степовий (три філії), Єланецький степ, Опукський, Казантипський, Луганський, Дніпровсько-Орільський; біосферні заповідники: Асканія-Нова, Дунайський, Чорноморський.