Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 14. ПРИРОДНО-ТЕРИТОРІАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ УКРАЇНИ: ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ РІВНИН, ГІР, МОРІВ. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА

ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ

Чорне море

Чорне море — внутрішнє море Атлантичного океану, омиває береги України, Росії, Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини. Його площа становить 422 тис. км2, довжина між західною і східною точками — близько 1167 км, між північною і південною — 624 км. Найбільшим півостровом є Кримський, найбільші затоки — Каркінітська, Каламітська, Феодосійська, Джарилгачська. Середня глибина дорівнює 1271 м, максимальна — 2245 м. Береги Чорного моря розчленовані мало, найчастіше гористі, стрімчасті, але в межах континентальної частини України вони положисті.

У межах України в Чорне море впадають Дунай, Дністер, Південний Буг, Дніпро.

Більша частина моря розташована в субтропічному поясі. Зима тепла і волога. В січні температура поверхневих вод +8...+9 °С. Улітку температура поверхневих вод — +24...+26 °С. Середня кількість опадів зростає із заходу на схід від 200—600 до 2000 мм і більше. Середня солоність — 21,8 %0.

Води Чорного моря на глибинах понад 50—100 м насичені сірководнем, що негативно впливає на його органічне життя.

У Чорному морі нараховують понад 300 видів водоростей і понад 180 видів риб, що живуть переважно у верхньому шарі (над сірководневою зоною). Промислове значення мають хамса, ставрида, кефаль, камбала, скумбрія, водорості і безхребетні (мідії, креветки, устриці). Щорічно море дає до 300 тис. тонн біологічних ресурсів. Розвідано промислові запаси природного газу і нафти. Лікувальне значення мають грязі чорноморських лиманів. Чорне море має ряд бухт, зручних для стоянки кораблів.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити