Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 15. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ ЯК НАУКА. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ


Демографія — наука, яка вивчає відтворення, структуру, види розселення та розміщення по території населення.

Кількість населення

Загальна кількість населення в Україні на 01.10.2009 р. становила близько 46,01 млн. осіб (за даними перепису 2001 р. — 48,5 млн.). За цим показником Україна посідає п’яте місце в Європі (після Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії). Проте наша країна поступається багатьом європейським країнам за темпами приросту населення. Кількість населення в країні залежить від природного і механічного рухів населення.

Природний рух — це процес безперервної зміни людських поколінь у результаті народжуваності та смертності. Природний приріст населення — різниця між кількістю людей, які народились (народжуваністю), і тими, що померли (смертністю), на 1000 жителів (вимірюється в проміле, %о).

Для України в останнє десятиліття характерним є від’ємний природний приріст.

Основні причини кризової демографічної ситуації останніх років:

✵ соціально-економічні (зниження рівня життя, економічна нестабільність, побутові проблеми, криза на селі, «старіння нації», занепад у галузях охорони здоров’я, поширення алкоголізму, наркоманії, зростання рівня злочинності тощо);

✵ екологічні (наслідки аварії на ЧАЕС, екологічна небезпека діючих підприємств, невиконання норм державної екологічної політики).

Названі чинники зумовлюють процес депопуляції — скорочення кількості населення країни внаслідок перевищення рівня смертності над рівнем народжуваності.

Механічний рух — це міграції, тобто переміщення людей з однієї території до іншої. Механічний приріст — це збільшення або зменшення кількості населення за рахунок міграції (переміщення). Сальдо міграції — різниця між еміграцією та імміграцією в певній країні.

Міграції можуть бути зовнішніми і внутрішніми (еміграція та імміграція); сезонними і маятниковими.

Еміграція зумовила формування української діаспори. Поза межами України за різними даними проживають від 11 до 15 млн. українців. Умовно розрізняють східну та західну українську діаспору. Українців, які проживають у країнах — колишніх республіках СРСР, називають східною діаспорою, в інших країнах — західною. Найбільша кількість українців проживає в Росії (понад 4,5 млн. осіб), Казахстані (понад 1 млн.), США (1,2 млн.), Канаді (1 млн.), Польщі (600 тис.).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити