ГЕОГРАФІЯ
Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 15. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ ЯК НАУКА. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

Демографія — наука, яка вивчає відтворення, структуру, види розселення та розміщення по території населення.

 

Кількість населення

Загальна кількість населення в Україні на 01.10.2009 р. становила близько 46,01 млн. осіб (за даними перепису 2001 р. — 48,5 млн.). За цим показником Україна посідає п’яте місце в Європі (після Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії). Проте наша країна поступається багатьом європейським країнам за темпами приросту населення. Кількість населення в країні залежить від природного і механічного рухів населення.

Природний рух — це процес безперервної зміни людських поколінь у результаті народжуваності та смертності. Природний приріст населення — різниця між кількістю людей, які народились (народжуваністю), і тими, що померли (смертністю), на 1000 жителів (вимірюється в проміле, %о).

Для України в останнє десятиліття характерним є від’ємний природний приріст.

Основні причини кризової демографічної ситуації останніх років:

• соціально-економічні (зниження рівня життя, економічна нестабільність, побутові проблеми, криза на селі, «старіння нації», занепад у галузях охорони здоров’я, поширення алкоголізму, наркоманії, зростання рівня злочинності тощо);

• екологічні (наслідки аварії на ЧАЕС, екологічна небезпека діючих підприємств, невиконання норм державної екологічної політики).

Названі чинники зумовлюють процес депопуляції — скорочення кількості населення країни внаслідок перевищення рівня смертності над рівнем народжуваності.

Механічний рух — це міграції, тобто переміщення людей з однієї території до іншої. Механічний приріст — це збільшення або зменшення кількості населення за рахунок міграції (переміщення). Сальдо міграції — різниця між еміграцією та імміграцією в певній країні.

Міграції можуть бути зовнішніми і внутрішніми (еміграція та імміграція); сезонними і маятниковими.

Еміграція зумовила формування української діаспори. Поза межами України за різними даними проживають від 11 до 15 млн. українців. Умовно розрізняють східну та західну українську діаспору. Українців, які проживають у країнах — колишніх республіках СРСР, називають східною діаспорою, в інших країнах — західною. Найбільша кількість українців проживає в Росії (понад 4,5 млн. осіб), Казахстані (понад 1 млн.), США (1,2 млн.), Канаді (1 млн.), Польщі (600 тис.).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.