Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 15. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ ЯК НАУКА. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

Демографія — наука, яка вивчає відтворення, структуру, види розселення та розміщення по території населення.

 

Кількість населення

Загальна кількість населення в Україні на 01.10.2009 р. становила близько 46,01 млн. осіб (за даними перепису 2001 р. — 48,5 млн.). За цим показником Україна посідає п’яте місце в Європі (після Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії). Проте наша країна поступається багатьом європейським країнам за темпами приросту населення. Кількість населення в країні залежить від природного і механічного рухів населення.

Природний рух — це процес безперервної зміни людських поколінь у результаті народжуваності та смертності. Природний приріст населення — різниця між кількістю людей, які народились (народжуваністю), і тими, що померли (смертністю), на 1000 жителів (вимірюється в проміле, %о).

Для України в останнє десятиліття характерним є від’ємний природний приріст.

Основні причини кризової демографічної ситуації останніх років:

• соціально-економічні (зниження рівня життя, економічна нестабільність, побутові проблеми, криза на селі, «старіння нації», занепад у галузях охорони здоров’я, поширення алкоголізму, наркоманії, зростання рівня злочинності тощо);

• екологічні (наслідки аварії на ЧАЕС, екологічна небезпека діючих підприємств, невиконання норм державної екологічної політики).

Названі чинники зумовлюють процес депопуляції — скорочення кількості населення країни внаслідок перевищення рівня смертності над рівнем народжуваності.

Механічний рух — це міграції, тобто переміщення людей з однієї території до іншої. Механічний приріст — це збільшення або зменшення кількості населення за рахунок міграції (переміщення). Сальдо міграції — різниця між еміграцією та імміграцією в певній країні.

Міграції можуть бути зовнішніми і внутрішніми (еміграція та імміграція); сезонними і маятниковими.

Еміграція зумовила формування української діаспори. Поза межами України за різними даними проживають від 11 до 15 млн. українців. Умовно розрізняють східну та західну українську діаспору. Українців, які проживають у країнах — колишніх республіках СРСР, називають східною діаспорою, в інших країнах — західною. Найбільша кількість українців проживає в Росії (понад 4,5 млн. осіб), Казахстані (понад 1 млн.), США (1,2 млн.), Канаді (1 млн.), Польщі (600 тис.).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.