Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ГЕОГРАФІЯ
Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 15. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ ЯК НАУКА. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

Густота та система розселення

Густота населення — це показник, що відображає кількість людей, які проживають на певній площі. Густота населення визначається відношенням кількості людей до площі території (осіб/км2). Населення на території України розміщено нерівномірно.

Середня густота населення України становить 76,4 осіб/км2 (2009 р.). Це більше, ніж у Росії, але менше, ніж у розвинутих країнах Західної Європи. Найбільшою є густота населення в Донецькій — 173, Київській — 154, Львівській — 118, Чернівецькій — 112, Дніпропетровській — 107, Закарпатській — 97; Харківській — 90; Луганській — 89 осіб/км2.

Система розселення — сукупність населених пунктів з різнобічними функціями на певній території, які об’єднані різними видами зв’язку.

Систему розселення становлять міські і сільські населені пункти. В Україні вони представлені містами, селищами міського типу, робітничими та курортними селищами, селами.

Місто — це населений пункт, у якому живе не менш як 10 тис. осіб, основна частина яких зайнята не сільськогосподарськими видами діяльності. Селища міського типу та робітничі селища — це населені пункти, де живе не менш як 3 тис. осіб. При цьому частина населення, що зайнята у сільському господарстві, не повинна перевищувати 15 %. Курортними є селища, у яких живе не менше як 2 тис. постійних жителів, а кількість людей, що щорічно приїздять сюди на відпочинок, становить не менше ніж половину постійних жителів.

Кількість міських жителів в Україні постійно зростає. Процес зростання чисельності міст і збільшення частки міського населення називають урбанізацією. Урбанізація часто супроводжується субурбанізацією — процесом росту і розвитку приміської зони великих міст.

Рівень урбанізації в Україні становить 68 %. Найвищий рівень урбанізації спостерігається в Донецькій області. Високим є рівень урбанізації в Луганській та Дніпропетровській областях.

Велика кількість курортних селищ розташована в Передкарпатті, Закарпатті, а також у Криму.

В Україні на сьогодні налічується 456 міст. За кількістю жителів міста України поділяються:

• на малі (до 50 тис. осіб);

• середні (50—100 тис. осіб);

• значні (100—250 тис. осіб);

• великі (250—500 тис. осіб);

• найбільші (500—1 млн. осіб; Запоріжжя, Кривий Ріг, Луганськ, Львів, Маріуполь, Миколаїв);

• міста-мільйонери (понад 1 млн. осіб; Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса).

Частина великих і найбільших міст разом із прилеглими до них містами та селищами різного типу утворюють агломерації. Агломерації — це зони близько розташованих міст із тісними зв’язками і високою густотою населення. В Україні налічується 19 сформованих агломерацій, найбільшими з яких є Київська, Харківська, Донецько-Макіївська, Горлівсько-Єнакіївська, Дніпропетровсько-Дніпродзержинська.

Сільське населення становить 32 % від загальної кількості населення України. Сільське населення живе в різних за кількістю населення селах. В Україні налічується понад 28,5 тис. сіл.

У Тернопільській і Вінницькій областях сільське населення переважає над міським. Найвища густота сільського населення спостерігається у Чернівецькій, Івано-Франківській і Закарпатській областях. У Поліссі переважають невеликі села, у Лісостепу — середні та великі, на півдні України села налічують по кілька тисяч осіб. На високогір’ях Карпат розкидані окремі садиби.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.