Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 16. ГОСПОДАРСТВО. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСТВА. ЕКОНОМІЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ. ПРОМИСЛОВІСТЬ УКРАЇНИ: ПАЛИВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ, ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА, МЕТАЛУРГІЯ

ГОСПОДАРСТВО

Електроенергетика

Електроенергетика — базова галузь промисловості, яка виробляє, передає і трансформує електроенергію. Електроенергію в Україні виробляють теплові, гідравлічні, гідроакумулюючі й атомні станції.

Найбільшу частку електроенергії (49,6 %) виробляють теплові електростанції (ТЕС), що працюють на вугіллі, газі й мазуті. Найпотужніші з них розташовані в Донбасі (Старобешівська, Курахівська, Криворізька-2), у Харківській (Зміївська), Київській (Трипільська) і Вінницькій (Ладиженська) областях. Більшість ТЕС поряд з електроенергією виробляють і тепло для опалення міст. Із роботою ТЕС пов’язане значне забруднення навколишнього середовища.

Друге місце за обсягом виробництва електроенергії належить атомній енергетиці. Атомні електростанції (АЕС) будують у районах із дефіцитом паливних ресурсів. На території України працюють Запорізька, Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька АЕС. Вони виробляють 45,2 % електроенергії країни.

На Дніпрі і Дністрі побудовані великі гідроелектростанції. Найбільшими з них є Дніпрогес, Дніпродзержинська, Дніпропетровська, Канівська, Каховська, Київська, Кременчуцька. На гідроенергетику припадає лише 5,2 % загального виробництва електроенергії.

Електроенергія, вироблена електростанціями, передається до споживачів за допомогою ліній електропередач (ЛЕП). Незважаючи на дефіцит палива в Україні останніми роками виробляється надлишок електроенергії. Це дає змогу експортувати її до Білорусі, Польщі та інших країн.

У зв’язку з підвищенням цін на енергоносії (нафту і природний газ) особливо гостро постає проблема реконструкції підприємств та їх переходу на енергозберігаючі технології. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є використання альтернативних видів палива.

Україна має можливості використання сонячної, вітрової та геотермальної енергії. У Криму побудована одна з перших геліоелектричних станцій (біля с. Мисове), стали до ладу вітроелектричні станції (АР Крим, Донецька обл.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити