Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 17. ПРОМИСЛОВІСТЬ УКРАЇНИ: МАШИНОБУДУВАННЯ, ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ, ЛІСОВА ТА ДЕРЕВООБРОБНА, БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ, ЛЕГКА ТА ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВОСТІ

Машинобудування та металообробка

Машинобудування — це сукупність галузей промисловості, що виготовляють машини й устаткування для всіх ланок господарства, а також товари народного споживання. Машинобудівний комплекс охоплює галузі машинобудування й металообробку. До металообробки належить промисловість із виробництва металевих конструкцій та виробів, а також ремонт машин і обладнання.

Машинобудування відіграє визначальну роль не лише для багатьох галузей господарства, але й значною мірою забезпечує рівень економічного розвитку країни. Особливостями галузі є наукоємність, трудомісткість, металомісткість, кооперування. Машинобудування — надзвичайно складна галузь, що поділяється на кілька десятків галузей і виробництв.Важке й енергетичне машинобудування забезпечує різноманітним устаткуванням енергетику, металургійну, хімічну, гірничодобувну і будівельну промисловість. Розміщується в районах, де є метал і споживачі готової продукції. Центри: Новокраматорськ, Горлівка, Харків, Луганськ, Донецьк, Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Маріуполь.

Тракторне і сільськогосподарське машинобудування охоплює виробництво тракторів, машин для обробітку землі, машин для тваринництва. Підприємства цієї галузі орієнтуються на споживачів. Основними центрами сільськогосподарського машинобудування є Харків, Дніпропетровськ, Тернопіль, Херсон, Одеса, Київ, Бердянськ, Слов’янськ, Умань, Новоград-Волинський, Ніжин, Коломия.

Електротехнічна промисловість випускає продукцію для енергетичних систем: трансформатори, генератори, важке устаткування для електровозів, кабелі, електродвигуни, високовольтну апаратуру. Центри: Запоріжжя, Харків, Донецьк, Одеса, Київ, Хмельницький, Бердянськ, Полтава, Кам’янець-Подільський.

Транспортне машинобудування включає: локомотиво-будування (Луганськ, Харків, Дніпропетровськ); вагонобудування (Дніпродзержинськ, Кременчук, Стаханов, Маріуполь); суднобудування (Миколаїв, Херсон, Київ); автомобілебудування (Кременчук — вантажівки, Запоріжжя — легкові автомобілі, Львів — автобуси, Одеса — автокрани, Луцьк — вантажно-пасажирські малолітражні автомобілі, Мелітополь, Харків — мотори, Київ, Львів, Харків — мотоцикли); літакобудування (Київ, Харків). У Дніпропетровську виробляють ракети для виведення на орбіту супутників Землі.

Верстатобудування — виробництво верстатів із числовим програмним управлінням, токарських автоматів, алмазорозточних верстатів, автоматизованих ліній (Харків, Київ, Бердичів, Одеса, Черкаси, Дніпропетровськ, Краматорськ).

Приладобудування включає виробництво приладів для контролю, вимірювання, а також засоби обчислювальної техніки, автоматики тощо. На розміщення підприємств впливають наявність висококваліфікованих інженерно-технічних і робочих кадрів. Основними центрами приладобудування є Сєверодонецьк, Київ, Харків, Івано-Франківськ, Львів, Суми, Черкаси, Житомир, Луцьк.

Провідною галуззю в Україні є тракторне й сільськогосподарське машинобудування, на частку якого припадає близько 23 % виробленої продукції. Подальший розвиток машинобудування країни потребує технічного переоснащення, реконструкції, переспеціалізації на основі високих технологій світового рівня та інвестування, створення сучасних невеликих і середніх заводів з випуску конкурентоспроможної продукції для світового і внутрішнього ринків, зокрема товарів народного споживання.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити