Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 18. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО. ТРАНСПОРТ. СОЦІАЛЬНА СФЕРА

Транспорт

Транспорт — галузь матеріального виробництва, що забезпечує потреби господарства і населення в усіх видах перевезень. Транспортна система України являє собою сукупність усіх видів транспорту, об’єднаних між собою транспортними мережами і вузлами.

Робота різних видів транспорту характеризується певними показниками.

Вантажообіг — показник обсягу вантажної роботи транспорту, що обчислюється як добуток кількості перевезених вантажів (у т) на відстань перевезення (у км).

Вантажонапруженість — показник інтенсивності використання шляхів сполучення, вимірюваний вантажообігом на 1 км.

Пасажирообіг — показник обсягу пасажирських перевезень транспорту, що обчислюється як добуток кількості пасажирів на відстань перевезення.

Пропускна здатність транспортних шляхів визначається максимальною кількістю транспортних одиниць (потягів, судів тощо), яку можна пропустити за певний період при даному рівні технічної оснащеності. Наприклад, двоколійна залізниця може пропустити за добу 144 пари потягів, а одноколійна — 22—26 пар.

Собівартість перевезень розраховується як витрати на перевезення одиниці транспортної продукції. Наприклад, перевезення нафти морем в 3 рази, а деревини — у 5 разів дешевше, ніж залізницею.

Провідна роль у забезпеченні транспортно-економічних зв’язків належить залізничному транспорту. На його частку припадає 44 % усього вантажообігу країни та 63,6 % пасажирообігу. Загальна експлуатаційна довжина магістралей складає 22,1 тис. км. На території країни функціонують Південно-Західна (центр — Київ), Львівська, Південна (Харків), Донецька, Придніпровська (Дніпропетровськ) та Одеська залізниці. Відкриті швидкісні лінії Київ—Харків, Київ—Дніпропетровськ, Київ—Кременчук, Київ—Суми, Київ—Краків, Харків—Сімферополь. Найважливішими місцевими і транзитними напрямками в Україні є Донбас—Запоріжжя—Кривий Ріг; Київ—Житомир—Львів— Стрий—Чоп; Харків—Дніпропетровськ—Херсон тощо. На території України сформувалася система залізничних вузлів.


Структура транспорту й головні транспортні центри УкраїниАвтомобільний транспорт — суходільний, маневрений, швидкісний вид транспорту, що перевозить пасажирів і вантажі на невеликі та середні відстані. На автомобільний транспорт припадає 5 % вантажообігу та 33,6 % пасажирообігу. Загальна довжина автошляхів дорівнює 170 тис. км, у тому числі з твердим покриттям — 164,2 тис. км. Найважливішими автомагістралями є Київ— Житомир—Рівне—Львів, Київ—Полтава—Харків—Дебальцеве, Київ—Умань—Одеса, Львів— Мукачеве, Харків—Новомосковськ—Запоріжжя—Сімферополь, Львів—Ужгород. Міжнародне значення мають магістралі: Москва—Київ, Москва—Харків—Сімферополь тощо. Набуває значення будівництво швидкісних автобанів, таких як Одеса—Київ. У 2005 р. у Харкові став до ладу автобус на рейках на шляхах приміського сполучення.

Трубопровідний транспорт виконує важливі функції з переміщення на значні відстані нафти, природного газу і твердих вантажів по трубопроводах під тиском. Для нього характерними є низька собівартість перевезень, висока продуктивність, гнучкість обсягів постачань продукції. Посідає перше місце за обсягом переміщення вантажів.

Водний транспорт включає річковий і морський види транспорту. Морський транспорт перевозить вантажі і пасажирів не тільки між портами України, але й протоками Босфор, Дарданелли і Мармуровим морем до Середземного моря та Світового океану. Загальна довжина морської берегової лінії становить близько 2000 км. Найбільші морські порти: Іллічівськ, Одеса, Південний, Керч, Маріуполь, Феодосія, Ялта.

Через морські порти Україна експортує кам’яне вугілля, нафтопродукти, марганцеві руди, хімічну сировину, цукор, здійснює міжнародний туризм.

Річковий транспорт використовує як шляхи сполучення природні русла річок і канали. За всіма показниками в загальному перевезенні пасажирів і вантажів водний транспорт посідає останнє місце. Головні річкові порти: на Дніпрі — Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Нікополь, Каховка та Херсон; на Південному Бузі — Миколаїв, Вознесенськ та Первомайськ; на Дунаї — Рені, Кілія та Ізмаїл; на Дністрі — Бєлгород-Дністровський; на Десні — Чернігів.

Основною спеціалізацією повітряного транспорту є перевезення пасажирів та цінних термінових вантажів. Головними перевагами повітряного транспорту є велика швидкість, можливість доставки пасажирів і вантажів у важкодоступні райони. До недоліків належать обмежена вантажопідйомність, висока собівартість перевезень, залежність від погодних умов. Понад 60 % повітряних перевезень України припадає на міжнародні авіарейси. Найбільшими авіаційними компаніями в Україні є «Авіалінії України», «Аеросвіт», «Міжнародні авіалінії України».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити