Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 2. Літосфера та рельєф

ЛІТОСФЕРА

Види рухів літосферних плит

Особливості будови земної кори та рухи літосферних плит вивчає наука тектоніка. До основних тектонічних структур належать платформи та пояси складчастості. Платформи — великі, відносно стійкі та вирівняні ділянки земної кори — є основою літосферних плит. Пояси складчастості (сейсмічні пояси) — рухомі ділянки земної кори, які розташовані на межі літосферних плит. Це найбільш неспокійні ділянки нашої планети — у їхніх межах відбуваються процеси активного вулканізму, землетруси.


Види рухів літосферних плитЗемлетруси — підземні поштовхи й коливання земної кори, зумовлені раптовим звільненням накопиченої енергії земних надр під час тектонічних процесів. Щороку спеціальні прилади — сейсмографи реєструють на Землі понад мільйон порівняно слабких поштовхів і 15—20 сильних. Найвідчутнішого поштовху зазнає місце на поверхні Землі — епіцентр, що розташований над вогнищем землетрусу в глибині Землі — гіпоцентром. Сила землетрусів оцінюється в балах за ступенем руйнівної дії або за кількістю виділеної енергії (шкалою Ріхтера).

Першість за кількістю землетрусів поділяють Японія та Чилі, які розташовані в місцях активної взаємодії літосферних плит. В Україні підвищена сейсмічна активність спостерігається в районах активних тектонічних рухів земної кори на заході, південному заході та півдні.

Вулканізм — сукупність явищ, пов’язаних із переміщенням магми в земній корі та виливанням її на поверхню у вигляді лави. Магма — це речовина мантії, що складається з розплавлених гірських порід та мінералів. Розрізняють діючі та згаслі вулкани. До діючих належать такі, виверження яких відбувалося протягом історії людства. Їх кількість за різними оцінками коливається від 600 до 950. Найбільше діючих вулканів розташовано в районах, де проходять межі літосферних плит. На території України згаслі вулкани є в Карпатах (Вулканічний хребет) і Кримських горах. У багатьох районах вулканізму зустрічаються гарячі джерела й гейзери. Гейзери — фонтани гарячої води й водяної пари, які викидаються на поверхню Землі.

Рухи літосферних плит, землетруси, вулканізм належать до внутрішніх процесів, які є проявом дії внутрішніх сил Землі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити