Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 21. ГЕОГРАФІЯ СВІТОВИХ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ. СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА

ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ

Географія світових природних ресурсів

Природні ресурси розміщені на Землі нерівномірно. Між країнами та регіонами існують певні відмінності в рівнях забезпеченості різними природними ресурсами. Тому необхідною характеристикою території є природно-ресурсний потенціал (ПРП) — сукупність природних ресурсів, які можуть бути використані в господарстві з урахуванням тенденцій розвитку науки і техніки. Співвідношення між ПРП і розмірами його використання називається ресурсозабезпеченістю.

Мінеральні ресурси — сукупність розвіданих запасів різних видів корисних копалин, що можуть використовуватися в господарстві як сировина або джерело енергії. Їх можна розділити на паливні (вугілля, нафта, природний газ, сланці), рудні (залізна, марганцева, олов’яна, мідна руди) і нерудні.


Країни, які мають найбільші запаси окремих видів корисних копалин


Вид мінеральної сировини

Країни

Нафта

Саудівська Аравія, Кувейт, Ірак, Іран, ОАЕ, Венесуела, Росія, Мексика, США, Лівія

Природний газ

Росія, Іран, ОАЕ, Саудівська Аравія, США, Катар, Алжир, Іран, Венесуела, Канада, Туркменістан, Нігерія, Велика Британія, Нідерланди

Кам’яне вугілля

Китай, США, Росія, Австралія, Німеччина, Велика Британія, Індія, Польща, Україна, Канада, Колумбія

Залізні руди

Бразилія, Росія, Китай, США, Канада, Австралія, Індія, Південна Африка, Казахстан, Україна

Боксити

Гвінея, Бразилія, Австралія, Ямайка, Суринам, Гайана

Мідні руди

Чилі, США, ДРК, Замбія, Перу, Австралія, Казахстан, Китай, Росія

Марганцеві руди

Південна Африка, Австралія, Габон, Бразилія, Індія, Казахстан, Китай, Україна


Земельні ресурси — землі, що використовуються в господарській діяльності людини, а також землі, які можуть використовуватися в різних галузях господарства. Земельні ресурси належать до вичерпних, відносно відновлювальних. Земельний фонд оцінюється у 134 млн. км2 (площа суходолу без урахування Антарктиди і Ґренландії). Найбільш родючі землі, що не потребують істотного збагачення, становлять лише 11 % земельного фонду.

Водні ресурси — поверхневі та підземні води, які використовуються або можуть використовуватися у господарській діяльності (води озер, річок, льодовиків, підземні води, опріснені води морів). Водні ресурси є відносно невичерпними, оскільки їх загальний об’єм на планеті залишається незмінним, а якість стрімко погіршується. Загальні запаси води на планеті становлять близько 1,4 млрд. м3. Із них на прісні води припадає лише 2,5 %. Прісні води, доступні людині для безпосереднього використання, становлять менш як 1 %. Сучасне споживання води сягає 3500 км3 на рік, тобто на кожного жителя планети припадає 650 м3. Запаси прісної води на Землі розміщені дуже нерівномірно.

Лісові ресурси займають близько 4 млрд. га, тобто приблизно 30 % площі суходолу Землі. Лісові ресурси є вичерпними відновлювальними. На планеті виділяють два пояси лісових ресурсів: північний і південний. У північному переважають хвойні породи дерев, у південному — листяні. Найбільші площі лісів мають Росія, Канада, США, Бразилія.

Рекреаційні ресурси — природні умови та ресурси, суспільні об’єкти, які можуть використовуватися людиною для відпочинку, туризму, охорони здоров’я, лікування. Рекреаційні ресурси поділяють на природно-рекреаційні (морські узбережжя, береги річок і озер, ліси, парки, гірські райони) та культурно-історичні (культурні об’єкти, пам’ятки історії, архітектури, етнографічні елементи).

Ресурси Світового океану — сукупність біологічних, мінеральних, енергетичних та інших ресурсів, що містяться у Світовому океані.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити