Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 21. ГЕОГРАФІЯ СВІТОВИХ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ. СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА

СВІТОВИЙ ТРАНСПОРТ ТА МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ


Транспорт забезпечує нормальне функціонування світового господарства і потреби людей у всіх видах перевезень. Усі шляхи сполучення, транспортні підприємства і транспортні засоби у сукупності утворюють світову транспортну систему.

На розвинені країни припадає 78 % від загальної протяжності світової транспортної мережі і 74 % від світового вантажообігу.Основним видом суходільного транспорту є залізничний. Загальна протяжність залізниць становить 1,28 млн. км. Половина з них розміщена в шести країнах: США, Канаді, Росії, Індії, Китаї, Австралії. На автомобільний транспорт припадає 2/3 загальної довжини світових шляхів сполучення. Найбільша протяжність автошляхів із твердим покриттям — у США. Трубопровідний транспорт найчастіше використовується для транспортування нафти та природного газу. Найбільшою є протяжність трубопроводів у США, Канаді та Росії. Водний транспорт є одним з найдешевших видів транспорту. Внутрішній водний транспорт (річковий, озерний) розвивається на всіх континентах світу, але найбільшого значення він набув у США, Росії, деяких країнах Європи. Морський транспорт відіграє найважливішу роль у міжнародних перевезеннях. У світовій торгівлі на нього припадає 70 % від товарообігу. А в острівних країнах — Великій Британії, Японії — 100 %. Майже половина усіх морських шляхів пролягає водами басейну Атлантичного океану. Авіаційний транспорт належить до перспективних видів транспорту. Цей вид транспорту дуже швидкий (800—1000 км/год.), але має дуже високу собівартість. Основною його функцією є перевезення пасажирів. Для перевезення товарів авіаційний транспорт використовується за необхідності дуже швидко доставити їх до місця призначення або при обслуговуванні віддалених важкодоступних районів. Транспортна система світу є основою функціонування міжнародних економічних зв’язків.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити