Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

Тема 22. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА РЕГІОНІВ ТА КРАЇН СВІТУ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ЄВРОПИ. НІМЕЧЧИНА. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. ФРАНЦІЯ. ІТАЛІЯ. ПОЛЬЩА. БІЛОРУСЬ. РОСІЯ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

Велика Британія

Площа — 244,1 тис. км2 (більше ніж удвічі менша за територію України).

Кількість населення — 60,7 млн. осіб (2007).

Велика Британія (офіційна назва — Сполучене Королівство Великої Британії й Північної Ірландії) розташована на Британських островах біля північно-західних берегів Європи. Вона омивається водами Атлантичного океану, відділена мілководним Північним морем від Швеції, Данії й вузькими протоками Ла-Манш і Па-де-Кале — від Франції. Велика Британія включає чотири історико-географічні області: Англію, Валлію (Уельс), Шотландію та Північну Ірландію, що займає північно-східну частину острова Ірландія; володіє низкою островів у Індійському, Атлантичному і Тихому океанах.

Велика Британія — одна з найбільш густонаселених (247 осіб/км2) і високоурбанізованих (89 %) країн світу. По території країни населення розміщується дуже нерівномірно.

Велика Британія — високорозвинена постіндустріальна країна, яка посідає п’яте місце після США, Японії, Німеччини та Франції за обсягом виробництва промислової продукції.

Економічна роль Великої Британії в сучасному світі визначається промисловою, банківською, страховою, судофрахтовою та іншою комерційною діяльністю. Близько 30 % її валового національного продукту складає обробна промисловість, 45 % — сфера обслуговування, що включає транспорт і зв’язок, роздрібну торгівлю, страхування, банки та інші фінансові установи, охорону здоров’я й освіту. Частка сфери обслуговування у ВНП збільшується, а частка сільського господарства й добувної промисловості зменшилися до 3 і 1,4 % відповідно.

Промисловість використовує в основному довізну сировину й усе більше орієнтується на зовнішній ринок.

Провідною галуззю британської промисловості є машинобудування, де зайнята 1/4 усіх працюючих в обробній промисловості. Переважає транспортне машинобудування.

Велика Британія входить у десятку країн світу — лідерів із виплавки чавуну й сталі. Британська кольорова металургія є однією з найбільших у Європі. Вона працює майже повністю на довізній сировині, тому виплавка кольорових металів тяжіє до портових міст. До галузей, які швидко розвиваються, належать також новітні виробництва хімічної промисловості. Найстарішою традиційною галуззю Великої Британії є текстильна промисловість.

У Великій Британії добре розвинені й інші галузі промисловості. Країна повністю забезпечує себе електроенергією, 86 % якої виробляється тепловими електростанціями, 12 % — атомними й 2 % — гідроелектростанціями. Велика Британія є другим у світі постачальником і експортером каоліну (білої глини, із якої виготовляють порцеляну).

У сільському господарстві Великої Британії зайнято лише близько 3 % працюючого населення країни. У країні виробляється більше половини сільськогосподарських продуктів, які споживає її населення.

Оскільки Велика Британія є острівною державою, усі її зовнішні перевезення й торгівля пов’язані з морським і повітряним транспортом. Близько 9/10 загального вантажообігу припадає на морський транспорт, у тому числі 1/4 — на каботаж.

Галузі сфери послуг Великої Британії розвиваються динамічно. Високими темпами росту характеризується фінансовий сектор, сектор розваг і туризму.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити