Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА
ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ
Тема 23. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН АЗІЇ. ЯПОНІЯ. КИТАЙ. ІНДІЯ. КРАЇНИ АМЕРИКИ. США, КАНАДА
КРАЇНИ АМЕРИКИ
Америка — частина світу, утворена двома материками — Північною та Південною Америкою, загальною площею 42,5 млн. км2 із населенням більше ніж 880 млн. осіб.
В економічній і соціальній географії розрізняють Північну Америку (Англо-Америка), що включає дві високорозвинені країни — США й Канаду, а також Латинську Америку. Остання включає країни, що розвиваються, й середньорозвинені країни перехідної економіки: Мексику, держави Центральної Америки, Вест-Індію та всю Південну Америку. Південну Америку часто поділяють на два субрегіони: андські країни, куди входять Чилі, Перу, Еквадор, Болівія, Колумбія, Венесуела, і Лаплатські країни — Бразилія, Уругвай, Парагвай, Аргентина.
На сьогодні значну частину населення Америки складають нащадки переселенців із Європи.
Густота населення регіону є однією з найнижчих у світі. У Північній Америці цей показник складає 15 осіб/км2.
Америка є світовим лідером процесів урбанізації. У Північній Америці жителі міст складають 80,2 % населення, у Латинській — 76,8 %. До найбільших міст світу належать Мехіко (Мексика), Нью-Йорк (США), Сан-Паулу (Бразилія), у кожному з яких проживають більше ніж 20 млн. осіб. До 25 найбільших міст світу також входять Буенос-Айрес (Аргентина), Лос-Анджелес (США), Ріо-де-Жанейро (Бразилія) і Чикаго (США).
Природний приріст населення більш високий у Латинській Америці, де складає 16 осіб на 1000 жителів (цим пояснюється «молодість» жителів більшості держав), у Північній Америці — 6 осіб на 1000 жителів.
Великі контрасти спостерігаються в рівні економічного розвитку Америки. Явним лідером є США, високий рівень розвитку багатьох галузей господарства має Канада. Ці дві країни посідають значне місце у світовому господарстві й входять до «Великої сімки». Більшість країн Латинської Америки належать до тих, що розвиваються, однак за економічним і соціальним розвитком вони випереджають країни Африки та частину держав Азії. Це пов’язано з тим, що вони раніше за інші країни, що розвиваються, здобули незалежність і почали розвивати своє господарство. У той самий час промисловий розвиток Латинської Америки відбувався нерівномірно. Зараз його індустріальний вигляд визначає «велика трійка» — Бразилія, Мексика, Аргентина, а також Чилі, Перу, Венесуела, Уругвай і Колумбія.
Характерною рисою Америки є наявність низки інтеграційних об’єднань. Найбільшою міжнародною організацією є Організація американських держав, що поєднує 30 країн регіону. У 1973 р. створене Карибське співтовариство (КАРІКОМ), його мета — спростити господарські зв’язки між Карибськими країнами. Із 1983 р. на основі Латиноамериканської асоціації вільної торгівлі утворена Латиноамериканська асоціація інтеграції (ЛАІ). Найбільше економічно потужне об’єднання було створене в 1992 р., коли США, Канада й Мексика утворили Північно-Американську асоціацію вільної торгівлі (НАФТА). Ця асоціація відкриває шлях до формування загального ринку в масштабах цілого континенту.