Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА
ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ
Тема 23. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН АЗІЇ. ЯПОНІЯ. КИТАЙ. ІНДІЯ. КРАЇНИ АМЕРИКИ. США, КАНАДА
КРАЇНИ АМЕРИКИ
США
Площа — 9363,2 тис. км2 (у 15,5 раза більша за територію України).
Кількість населення — 299,4 млн. осіб (2007).
США займає близько 1/3 території Північної Америки, межує з Канадою і Мексикою. Територія країни складається з трьох частин: 48 континентальних штатів у центрі материка, Аляски (49-й штат) на північному заході та Гавайських островів (50-й штат) у центральній частині Тихого океану. До складу США також входять прилеглі острови в Тихому й Атлантичному океанах.
Країна має одну з найпротяжніших берегових ліній у світі й омивається Тихим, Атлантичним та Північним Льодовитим океанами.
За кількістю населення США посідають третє місце у світі. Для демографічної ситуації США характерним є перший тип відтворення, невисокий природний приріст (5,5 %о), «старіння нації». На приріст населення впливають зовнішні міграції, щорічно до країни в’їжджають до 800 млн. осіб.
За віросповіданням більшість американців є християнами (протестанти — 55 %, католики — 37 %, є й православні), представлені в країні й багато інших релігій, у тому числі індуїзм та іслам.
Середня густота населення становить 31 особу/км2.
У містах проживає 80 % населення країни. Найбільші з них: Нью-Йорк (19,7 млн. осіб), Лос-Анджелес (15 млн. осіб), Чикаго (8,2 млн. осіб).
Столиця США — Вашингтон, де проживають 4,1 млн. осіб (із передмістями).
США — найпотужніша постіндустріальна країна, яка за обсягом ВВП посідає перше місце у світі. Найбільшим сектором економіки є сфера послуг. У цій галузі зайнято 80 % населення.
Одну п’яту ВВП дає промисловість. Країна посідає провідні позиції за виробництвом кольорових металів, авіакосмічної техніки та ін. Наприклад, видобуток нафти, природного газу й вугілля — друге місце у світі, виробництво електроенергії — перше місце (ТЕС — 71 %, АЕС — 20 %, ГЕС — 8 %), виробництво сталі — третє місце, виробництво алюмінію й рафінованої міді — перше місце (із великим відривом), виробництво пиломатеріалів, паперу й картону — також перше місце (з великим відривом). Також країна посідає перше місце у світі за загальною вартістю продукції машинобудування й хімічної промисловості.
Основу паливної промисловості складає нафтопереробка, яка працює на довізній сировині. Вугільна промисловість має експортне значення. Чорна металургія використовує переважно імпортну сировину і базується в трьох районах: Внутрішньому (Піттсбург, Янгстаун, Джонстаун), Приозерному (Чикаго, Детройт, Кливленд, Буффало), Приатлантичному (Балтимор, Філадельфія, Трентон).
Машинобудування — найбільша галузь обробної промисловості. Характеризується високою наукоємністю.
США є найбільшим у світі виробником сільськогосподарської продукції. Багатогалузеве сільське господарство не лише повністю забезпечує внутрішні потреби країни, але й має значні обсяги експорту. Сполучені Штати є лідером з продажів кукурудзи на світовому ринку, реалізують пшеницю, бавовну й ряд іншої сільськогосподарської продукції. У галузевій структурі сільського господарства переважає тваринництво. Розводять велику рогату худобу молочного та м’ясного напрямків, свиней, овець. Активно розвивається птахівництво. Традиційною галуззю є конярство (Техас), розвинуте рибальство.
У землеробстві провідне місце посідають зернові культури. Загальний збір зерна сягає до 400 млн тонн на рік. У США чітко простежується зональна спеціалізація рослинництва, виділяють понад десять сільськогосподарських поясів: «кукурудзяний», «пшеничний», «бавовняний» та ін.
Величезна територія й величезні обсяги виробленої продукції визначають найважливішу роль транспорту в США. Набули розвитку всі його види.