Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

Тема 24. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ, АФРИКИ, АВСТРАЛІЇ ТА КРАЇН ОКЕАНІЇ

КРАЇНИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

Мексика

Площа — 1958,2 тис. км2 (більше ніж утричі перевищує територію України).

Кількість населення — 104,9 млн. осіб (2007).

Мексика розташована в південно-західній частині Північної Америки. На півночі й сході країна межує із США, на півдні — із Белізом і Гватемалою. На заході омивається Тихим океаном, на сході — водами Карибського моря й Мексиканської затоки.

Мексиканська нація, як і всі латиноамериканські нації, формувалася в результаті змішування переселенців з інших країн і корінного населення. Найбільша етнічна група — метиси — складає близько 60 % населення. Велика питома вага численних індійських народів — 29 %. У Мексиці також проживають афроамериканці, вихідці з Європи. 96 % населення сповідують католицизм. Мексика є найбільшою іспаномовною країною.

Незважаючи на помітне зростання рівня життя населення, у Мексиці залишається актуальною боротьба з бідністю: 26 млн. жителів (близько 25 %) мають доходи нижчі за прожитковий мінімум. Із цією метою розроблена спеціальна програма в галузі освіти, охорони здоров’я й харчування, орієнтована на підвищення життєвого рівня, насамперед у відсталих районах країни.

Показник середньої густоти населення Мексики невисокий — 54 особи/км2. Для Мексики характерною є висока концентрація людських ресурсів у невеликій кількості населених пунктів (70 % мексиканців проживають у 24 містах). Кількість населення в містах-мільйонерах продовжує зростати. Найбільші з них: Мехіко (22 млн. осіб), Монтеррей (3,6 млн. осіб), Гвадалахара (3,4 млн. осіб), Пуебла (1,9 млн. осіб).

Мехіко — найбільше місто світу, від 1821 р. — столиця Мексики. Місто є однією з найбільш високогірних столиць світу (2240 м над рівнем моря).

Мексика є однією з найбільш розвинених латиноамериканських країн. За загальним рівнем економічного розвитку вона помітно випереджає інші країни Латинської Америки та разом із Бразилією й Аргентиною утворює «велику трійку» латино-американських індустріальних лідерів. У результаті економічних реформ 1988—1994 р. країна досягла серйозних успіхів у макроекономічному розвитку.

Мексика посідає друге місце в Латинській Америці (після Бразилії) за розміром промислового потенціалу. Виробництво країни складає 1/4 всієї промисловості Латинської Америки.

Мексика — одна з провідних нафтодобувних і нафтоекспортуючих країн світу. За запасами нафти вона посідає четверте місце у світі. Провідними галузями промисловості є гірничодобувна, нафтова, нафтохімічна, металургійна, будівельна, текстильна, харчова й машинобудівна.

Мексика входить до першої десятки країн світу за видобутком деяких кольорових металів (міді, цинку, свинцю). Підприємства кольорової металургії базуються повністю на власній сировині.

Машинобудівна галузь виробляє електродвигуни, трансформатори, побутову техніку, обладнання для нафтових, нафтохімічних, гірничодобувної галузей та автомобілі. Велика частина підприємств автомобілебудування заснована на іноземному капіталі. Використовуючи дешеву робочу силу, у Мексиці розмістили автоскладальні підприємства такі найбільші світові концерни, як «Фольксваген Верк», «Дженерал Моторз», «Крайслер», «Тойота Мотор».

Особливе місце в мексиканській промисловості посідають мікіладорас — підприємства, розташовані біля кордону із США, що спеціалізуються на експортному виробництві товарів (вузли автомобілів, меблі, товари легкої промисловості). 90 % виробленої там продукції відправляється до США. Провідною галуззю сільського господарства є рослинництво, на яке припадає 60 % вартості всієї сільськогосподарської продукції. Кукурудза, пшениця й рис є основними зерновими культурами, що вирощуються в центральних районах країни. Уздовж південно-західного, західного й північно-східного узбереж простягаються плантації технічних (цукрової тростини, бавовнику, тютюну) і плодових (бананів, цитрусових) культур. Ще з колоніальних часів у Мексиці вирощують каву.

У Мексиці розвинене плантаційне лісове господарство. Зони лісових плантацій розташовані на півострові Юкатан.

У північно-західних районах Мексики розвивається екстенсивно-пасовищне тваринництво м’ясо-вовняного напрямку. У приватних фермерських господарствах розводять свиней, овець, коней, свійську птицю. У прибережних районах розвинені рибальство й вилов креветок.

Мексика має добре розвинену транспортну інфраструктуру. Найбільший відсоток пасажирообігу припадає на автотранспорт. Залізничний транспорт відіграє другорядну роль (розвитку перешкоджає гірський, розчленований рельєф). Велике значення для транспортування експортної продукції має морський транспорт. Мексика має власний торговельний флот, у тому числі танкерний — для перевезення нафти та нафтопродуктів. У країні 1321 аеропорт (54 мають статус міжнародних).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити