Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

Тема 24. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ, АФРИКИ, АВСТРАЛІЇ ТА КРАЇН ОКЕАНІЇ

КРАЇНИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

Бразилія

Площа — 8,5 млн. км2 (у 14 разів більша за територію України).

Кількість населення — 198,2 млн. осіб (2007).

Бразилія — найбільша держава Латинської Америки, одна з найбільших за площею у світі (п’яте місце — після Росії, Канади, Китаю й США), займає майже половину південноамериканського континенту (47,7 %). На півночі вона межує з Французькою Гвіаною, Суринамом, Гайаною і Венесуелою, на північному заході — із Колумбією, на заході — із Перу, Болівією, Парагваєм і Аргентиною, на півдні — із Уругваєм. На сході й північному сході Бразилія омивається водами Атлантичного океану. Довжина берегової лінії складає 7491 км, а загальна довжина кордонів — 14 691 км.

95 % населення Бразилії складають бразильці, які сформувалися як нація з представників різних рас. Близько 50 % бразильців — білі, 40 % — мулати, 6 % — негри. Крім громадян Бразилії в країні налічується близько 3 млн. іммігрантів — індійців, арабів, угорців, поляків та інших. Загальна кількість корінного населення Бразилії — індіанців-аборигенів — складає близько 60 тис. осіб, більше ніж 2/3 з них проживають в Амазонії. Усе це різноманітне населення розмовляє португальською мовою, до якої ввійшло чимало слів африканського й індіанського походження. Більшість віруючих сповідує католицизм.

Для Бразилії характерним є другий тип відтворення, високий природний приріст (9,5 %о),

від’ємне сальдо міграції. Більше ніж половина населення Бразилії — молодь віком до 20 років,

жителі, старші за 50 років, складають лише 10 %.

Бразилія — високоурбанізована країна, 3/4 населення проживає у великих прибережних містах і їхніх передмістях, кількість яких швидко зростає. Практично всі міста й агломерації розміщені на сході країни. До найбільших міст належать Сан-Паулу (18,4 млн. осіб) й Ріо-де-Жанейро (11,2 млн. осіб). Бразилія — нова столиця Бразилії з населенням 2,2 млн. осіб.

Бразилія — індустріально-аграрна країна, у класифікації ООН віднесена до групи «нових індустріальних країн». Бразилія входить до десятки найбільших країн світу за обсягами промислового виробництва.

Промисловість Бразилії базується на багатих власних природних ресурсах. Родовища залізної руди, що не мають рівних у світі, розробляються переважно відкритим способом. Переробка залізних руд і руд кольорових металів здійснюється на великих металургійних комбінатах. Найбільшу питому вагу (30 %) у промисловому виробництві країни має продукція галузей машинобудування. У Бразилії виробляють автомобілі, літаки, судна, електронно-обчислювальну техніку. Більша частина акцій машинобудівних підприємств належить іноземним компаніям — США, Японії, Франції, Німеччині. Добре розвинені легка, хімічна й харчова промисловість. За випуском багатьох видів промислової продукції Бразилія лідирує серед країн, що розвиваються. Роботу промисловості забезпечує потужна електроенергетика. На повноводних річках побудовані найбільші гідроелектростанції. У Бразилії, на відміну від інших латино-американських країн, є й атомні електростанції.

У структурі сільського господарства основне місце належить рослинництву. Важливим джерелом добробуту країни є виробництво кави, натурального каучуку (із соку гевеї). У Бразилії також вирощують пшеницю, рис, кукурудзу, сою, бавовник, какао, цукрову тростину. Країна також є провідним світовим експортером тропічних фруктів. У Бразилії розводять велику рогату худобу, свиней, коней, овець, свійську птицю. Розвинене рибальство. За обсягом сільськогосподарського експорту країна поступається тільки США й Франції.

Провідним видом транспорту є автомобільний. Більшість залізниць розташовані на сході країни. Зовнішні перевезення забезпечує морський та авіаційний транспорт.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити