Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

Тема 24. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ, АФРИКИ, АВСТРАЛІЇ ТА КРАЇН ОКЕАНІЇ

КРАЇНИ АФРИКИ, АВСТРАЛІЇ ТА ОКЕАНІЇ

Країни Африки

Африка — другий за розмірами материк Землі з площею 29,2 млн. км2 (з островами 30,3 млн. км2), на якому розташовано понад 50 держав із населенням близько 900 млн. осіб.

Існують різні підходи до розподілу Африки на регіони. Найбільш загальний передбачає виділення Північної Африки, де серед населення переважають араби, високий рівень економічного розвитку, і Тропічної та Південної Африки, де проживають представники негроїдної раси, а також характерним є нижчий рівень економічного розвитку (крім Південної Африки). Значна частина фахівців, у тому числі експерти ООН, виділяють п’ять регіонів: Північну, Західну, Центральну, Східну й Південну Африку. При цьому існують розбіжності в тім, де мають проходити межі між цими регіонами, хоча з центром кожного з них погоджується більшість учених.

Африка відрізняється великою різноманітністю етнічного складу населення — тут нараховується понад 200 народностей, тому в регіоні переважають багатонаціональні держави. Найчисленніші народи (групи народів) — араби, банту, конго, йоруба, фульбе, сомалі, ібо, нілоти, шона, бушмени. Середня густота населення Африки становить 28 осіб/км2. Найбільше заселена західна частина материка, а найменше — Північна Африка. На континенті спостерігаються найвищі показники природного приросту населення — 2,2 % на рік.

Африка — єдиний регіон, де середня тривалість життя нижча за середній показник у світі — 49 років у середньому для африканця проти 65 років для всього людства. Останнє місце за очікуваною тривалістю життя посідають Замбія й Зімбабве — 32 і 33 роки відповідно.

Африка поступається іншим континентам за часткою міського населення, у містах проживає тільки 38,7 % африканців.

З економічної точки зору Африка залишається найбільш відсталим континентом. Із 25 країн із найнижчим ВВП на душу населення 20 розташовані в Африці. Лише окремі країни на півночі (Єгипет, Туніс, Алжир, Лівія) та півдні (Південна Африка) мають відносно високі економічні показники.

Для галузевої структури господарства африканських країн характерним є переважання сільського господарства, харчової, легкої та гірничодобувної промисловості. У місцевостях із лісовими ресурсами розвиваються лісова й деревообробна галузі (початкові стадії переробки). В останні роки трохи підвищується значення металургії, нафтопереробної та хімічної галузей, машинобудування й електроенергетики. Однак у цілому, за винятком Південної Африки й окремих країн Північної Африки, обробна промисловість розвинена слабо.

У територіальній структурі господарства окремих країн більш високим рівнем розвитку зазвичай виділяються столиці та їхні передмістя, а також райони видобутку й переробки мінеральних ресурсів, рідше — порти. Інші райони — це області з переважанням натурального й напівнатурального сільського господарства.

Провідною галуззю сільського господарства є рослинництво, багато країн спеціалізуються на одній-двох культурах. Наприклад, Кот-д’Івуар і Гана — на какао-бобах і каві, Сенегал — на арахісі, Туніс — на маслинах, Єгипет — на апельсинах і бавовнику, Танзанія — на сизалі, Кенія — на сизалі й чаї. Найбільшого поширення на континенті набули плантації кавового й шоколадного дерева, фінікової та кокосової пальми, бананів, цитрусових, деяких каучуконосів, сорго. Із продовольчих культур найбільше значення мають касава (різновид маніоку), кукурудза, ямс.

Тваринництво відіграє важливу роль тільки в тих районах, де через посушливий клімат обмежені можливості рослинництва. В основному розводять зебу, овець і верблюдів. Більшість країн не можуть забезпечити своє населення необхідними продуктами харчування та змушені імпортувати їх, деякі отримують іноземну допомогу.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити