Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

Тема 24. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ, АФРИКИ, АВСТРАЛІЇ ТА КРАЇН ОКЕАНІЇ

КРАЇНИ АФРИКИ, АВСТРАЛІЇ ТА ОКЕАНІЇ

Австралія

Площа — 7,7 млн. км2 (майже в 13 разів більша за територію України).

Кількість населення — 20,1 млн. осіб (2007).

Австралія — єдина держава у світі, що займає цілий континент. До складу Австралії, крім материкової частини, що омивається водами Тихого й Індійського океанів, входить великий острів Тасманія, а також безліч дрібних островів уздовж берегової лінії. Морськими сусідами Австралії є Нова Зеландія, Індонезія, Папуа-Нова Гвінея та інші острівні держави Океанії. Австралія віддалена від усіх регіонів світу, що ускладнює її зв’язки з більшістю країн.

Австралія належить до країн переселенського типу. Понад 80 % населення країни складають англо-австралійці. Крім того, тут проживають італійці, греки, слов’яни, вихідці з Азії (усього близько 150 національностей). Корінні жителі материка — австралійські аборигени, разом із метисами (нащадками від мішаних шлюбів) складають близько 3 % населення країни. Українська діаспора сформувалася в післявоєнний час і складає близько 36 тис. осіб.

Австралія вважається однією з найурбанізованіших країн світу. 92 % австралійців проживають у містах або їхніх передмістях.

Кількість населення повільно збільшується за рахунок природного приросту (6 %о) та імміграції (4,05 %о). Середня тривалість життя становить 79 років. У країні розмовляють англійською мовою, але

з особливими місцевими зворотами та вимовою.

Показник середньої густоти населення дуже низький — 2,6 особи/км2. Більшість австралійців проживають уздовж східного й південного узбереж. Там розташовані найбільші міста країни: Сідней (4,1 млн. осіб), Мельбурн (3,5 млн. осіб), Брісбен (1,6 млн. осіб) та Аделаїда (1 млн. осіб). Столиця — Канберра (331 тис. осіб).

Австралія — високорозвинена індустріально-аграрна країна. На світовому ринку має аграрно-сировинну спеціалізацію, вивозячи мінеральну та сільськогосподарську сировину. Незважаючи на своєрідність міжнародної експортної спеціалізації, Австралія має високі показники рівня життя населення. У сфері обслуговування зайнята більша частина активного населення країни. Ця сфера представлена банківською системою, освітніми та медичними закладами, кіно й телеіндустрією, туризмом.

Провідною галуззю промисловості є гірничодобувна. її продукція становить зачну частину експорту країни. Австралія посідає перше місце у світі за видобутком бокситів, свинцю, опалів. Також тут видобувають та експортують кам’яне вугілля, залізну й уранову руду, золото, алмази.

Галузі обробної промисловості працюють переважно для задовільнення власних потреб країни. Більша частина електроенергії виробляється на ТЕС (79 %), у горах та на Тасманії побудовані ГЕС, є понад 20 сонячних станцій.

Чорна металургія представлена комбінатами повного циклу (Ньюкасл, Уйалла, Куїнана), які працюють на власній сировині і виплавляють дешеву сталь. Провідною галуззю кольорової металургії є алюмінієва. Виплавляють також мідь, свинець, цинк, нікель, золото.

Машинобудування охоплює підприємства з виробництва автомобілів (Аделаїда, Сідней, Мельбурн), сільськогосподарських машин, залізничного устаткування, суден, електротехнічного устаткування. Хімічна промисловість спеціалізується на синтезі мінеральних добрив та виробництві полімерних матеріалів. Харчова промисловість повністю задовольняє власні потреби та має експортне значення.

У галузевій структурі сільського господарства переважає тваринництво. Вівчарство розвивається на грубих кормах на заході та в центрі країни. Австралія посідає перше місце в світі за поголів’ям овець. У передмістях, тропічних і субтропічних регіонах розвивається молочне скотарство, свинарство, конярство, птахівництво (розводять курей, качок, індиків, страусів).

Зернові культури вирощуються переважно у східних та південно-східних периферійних районах Австралії, місцями на південному заході й у Тасманії. Більше половини посівних площ займає пшениця, інші території використовуються для вирощування ячменю, вівса, кукурудзи, сорго, рису. У долинах річок на зрошуваних землях вирощують апельсини, груші, яблука, на східному узбережжі — тропічні фрукти: ананаси, банани, папайю, манго. За останні роки розширилися площі виноградників: 25 % продукції виноробства експортується, виробництвом вина займаються понад 700 виноробних заводів. Австралія посідає провідні позиції у світі за експортом вовни, баранини, пшениці, яловичини, молочних продуктів, цукру-сирцю, меду.

Віддаленість Австралії від інших регіонів світу та великі розміри країни потребують розвиненої транспортної мережі. 50 % вантажообігу припадає на морський транспорт. 75 % пасажиро та вантажоперевезень забезпечує автомобільний транспорт. Залізничний транспорт з’єднує великі міста країни. Велике значення мають авіаційний та трубопровідний транспорт.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити