Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 4. ГІДРОСФЕРА

ГІДРОСФЕРА

Води суходолу

До вод суходолу належать річки, озера, болота, підземні води, льодовики, багаторічна мерзлота, штучні водойми.

Річки

Річка — це природний водний потік, що рухається в заглибленні, створеному його рухом, — руслі. Початок річки називається витоком. Витоком може бути джерело, льодовик, озеро або болото. Місце впадіння річки в море, озеро або інші річки називається гирлом. Річка з притоками утворює річкову систему. На своєму шляху річка за допомогою приток збирає атмосферні опади з певної території, яка називається водозбірним басейном. Найбільший водозбірний басейн має Амазонка — 7180 тис. км2, що майже дорівнює площі материка Австралія. Сусідні водозбірні басейни відділені природною межею — вододілом.

Річки живляться поверхневими (дощовими, талими сніговими або льодовиковими) та підземними водами. Залежно від того, яке джерело живлення переважає, розрізняють типи живлення річок: дощове, снігове, льодовикове та підземне. Якщо річка отримує живлення з кількох джерел одночасно, тоді такий тип живлення називають змішаним.

Від того, який спосіб живлення переважає, значною мірою залежить режим річок — закономірна зміна рівня й витрат води. Повінь — тривалий підйом рівня води в річці, викликаний основним джерелом живлення. Після випадання рясних дощів або під час відлиг на річках у будь-яку пору року може статися паводок — раптове короткочасне підвищення рівня води. Період низького рівня води в річці називається меженню.

Особливості характеру річок та напрямок течії залежать від рельєфу місцевості, де вона протікає. За характером течії розрізняють гірські та рівнинні річки. Гірські річки характеризуються значним падінням (перевищенням висот між витоком та гирлом), похилом (відношенням падіння до загальної довжини річки) та швидкістю течії. Рівнинні річки спокійні, з повільною течією, що робить їх зручними для судноплавства.

Важливими характеристиками річок є показники витрати води та річкового стоку. Витрата води — об’єм води, що протікає крізь поперечний переріз річки за одиницю часу (м3/сек). Річковий стік — кількість води, що протікає в руслі за певний період часу. Річковий стік дорівнює витраті води в річці, помноженій на час, за якій він визначається.

Річки, що течуть по поверхні Землі, руйнують гірські породи, переносять продукти руйнування та відкладають їх. Руйнівна робота річок називається річковою ерозією.


Найбільші річки світу


Річка

Материк

Довжина, км

Ніл — Каґера

Африка

6670

Амазонка — Мараньйон

Південна Америка

6437

Янцзи

Євразія

6300

Міссісіпі — Міссурі

Північна Америка

5971

Маккензі

Північна Америка

5472

Єнісей — Анґара

Євразія

5390

Парана

Південна Америка

4700


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити