ГЕОГРАФІЯ
Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 5. БІОСФЕРА. ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА. ЗАГАЛЬНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ ПРИРОДИ ЗЕМЛІ

 

ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

 

Географічна оболонка і закономірності її розвитку

Географічна оболонка — цілісна і безперервна оболонка Землі, у межах якої стикаються, взаємопроникають і взаємодіють нижня частина атмосфери, верхня — літосфери, уся гідросфера і вся біосфера. Потужність географічної оболонки становить близько 40 км, однак цей найтонший шар (1 % від усього об’єму Землі), на думку вчених, є найскладнішою частиною нашої планети. Географічна оболонка має низку закономірностей.

 

Загальні закономірності географічної оболонки

 

Цілісність

Єдність географічної оболонки, зумовлена взаємозв’язком і взаємозалежністю її складових частин

Зміна одного компонента природи спричинює зміну інших

Ритмічність

Закономірна повторюваність у часі природних процесів і явищ у географічній оболонці

Усе, що в природі вже відбувалося, знову повторюється

Зональність

Закономірна зміна природних компонентів і комплексів, що обумовлена неоднаковою кількістю сонячного тепла

Широтна — у напрямку від екватора до полюсів (на рівнинах)

Висотна — від підніжжя до вершини (у горах)

 

Усі речовини географічної оболонки перебувають у постійному кругообігу. Саме тому оболонки Землі не руйнуються, виснажившись, а, постійно обмінюючись речовинами й енергією, існують, зумовлюючи безперервний розвиток географічної оболонки.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.